Canik’te sokaklar satışa çıktı!

Samsun’un Canik ilçesinde 500’e yakın sokağın belediye tarafından satışa çıkartıldığı iddia edilirken, vatandaş ise tapuya işlenmeyen sokağı almaya yanaşmıyor

Canik’te sokaklar satışa çıktı!

Canik Belediyesi tarafından yapılan ek imar değişikliği ile çok sayıda sokağın haritadan silindiği öne sürülürken, Emlak İstimlak Müdürlüğü tarafından bu sokakların vatandaşlara satılacağı ifade edildi. Satışa çıkartılan Gaziosmanpaşa Mahallesi Şahmerdan Sokak da bunlardan birisi. Şahmerdan Sokak sakinleri sokaklarının değiştiğini ve Şahinler Sokak’a bağlandıklarını belirtirken, silinen sokaklarının tekrardan belediye tarafından kendilerine satılmak istendiğini söyledi. Haritada olmayan sokağa ise belediyenin satış öncesi parke taşı ile döşeyerek yenilemiş olması dikkat çekti.

‘SOKAĞIN KALKTIĞINI SAMGAZ’DAN ÖĞRENDİK’
Canik ilçesi Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde haritadan silinen Şahmerdan Sokak sakinlerinden Himmet Bolat, 30 yıl önce arsasından 3 metre yol için pay verdiğini söylerken, verdiği arsayı parayla tekrar geri alacağını belirtti. Bolat, “Bizler yaklaşık 30 yıl önce bu bölgede evlerimizi yaptık. O dönem Muzaffer Önder zamanında imarsız olan bu bölgede bize yol için arsamızdan 3 metre yol için yer bırakmamız istendi. Bizde o dönemler 3 metre yol için pay bırakırken, kişi başı bin 500 TL ceza ödedik. Sonrasında Canik ilçesi kuruldu ve Şefik Yazgı’nın belediye başkanlığı yaptığı dönemde imar geldi. Ardından ise Osman Genç yaklaşık 3 yıl önce ek bir imar çıkarttı. Osman Genç ek imar çıkartırken yıllardır kullandığımız sokağımızı kaldırmış. Bizim evlerin girişini de üst taraftaki Şahinler Sokak’a kaydırılmış. Bizim bundan ise sonradan haberimiz oldu. Yaklaşık 3 yıl önce doğalgaz hattı döşenirken biz de gaz almak istedik. SAMGAZ yetkililerine bizim sokağa da hat çekmelerini talep ettik. SAMGAZ yetkilileri ise burada sokağın olmadığını ve hat geçiremeyeceklerini söyleyince sokağımızın kalktığını öğrendik” dedi.

‘TAPUYA İŞLENİRSE ALIRIZ’
Satılan sokağı almaya yanaştıklarını fakat tapuya işlenmesi şartı istediklerini dile getiren Bolat, “Şahmerdan Sokak’ı haritadan silen Başkan Genç şimdilerde bize, kaldırdığı yolu tekrar satmak için haber göndermiş. Yolu buradaki vatandaşa satın alın diyerek haber gönderen belediye eğer almazsak ihale yolu ile satılacağını söylemiş. Burayı ihaleye sokmak demek insanları birbirine kırdırmak demektir. Bizler burayı alırken ticari bir amaç gütmüyoruz. Sadece evimizin önündeki yolun tekrar gelmesini istiyoruz. İhaleye çıkarak hiç tanımadığımız yabancı birine de verilebilir. Bizim huzurumuz kaçar. Bizler burayı almaya razıyız fakat aldığımız yolun da tapumuza eklenmesini istiyoruz” diye belirtti.

500’E YAKIN SOKAK SATILACAK
Canik Belediyesi Gaziosmanpaşa Mahallesi Şahmerdan Sokak üzerinde oturan mahalle sakinleri için muhtarlığa gönderdiği yazıda, “Belediyemiz ile aynı parselde hisseli olan vatandaşlara ait isim ve hisselerine ait liste muhtarlıklara gönderilmiştir. Bu hisseleri söz konusu hissedarların satın alması gerekmektedir. Aksi taktirde söz konusu hisseler 2886 sayılı ihale kanununa göre üçüncü kişilere satış yapılacaktır” diye belirtti. İlçede 500’e yakın sokağın bu şekilde satışa çıkartıldığı ifade edildi.

Sezer SEZER

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2017, 08:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER