Canik'te Simitçi Aileye 'Mobbing'

Canik Belediyesi, simitçilik yaparak 4 katlı ev yaptıran Pala ailesini, arsasında imar değişikliği yaparak mağdur etti. İdare Mahkemesi’nde açtıkları davayı kazanan aile, lüks rezidansların yükseldiği bölgede evlerinin yok pahasına ellerinden alınmak istendiğini belirterek, Vali İbrahim Şahin'den yardım istedi

Canik'te Simitçi Aileye 'Mobbing'

Samsun’un Canik İlçesi Hasköy Mahallesi Dokuzpınar Sokak'ta 2009 yılında simit satarak kazandıkları parayla arsa satın alan Necmettin, Neclettin ve Yetkin Pala kardeşler, Canik Belediyesi'nden aldıkları inşaat ruhsatıyla kendilerine 4 katlı ev yaptırdı. Simit satarak geçimlerini sürdüren ailenin huzuru, Canik Belediyesi'nce 2011 yılında yapılan imar değişikliği ile bir anda bozuldu. Canik Belediyesi Encümeni'nce yapılan imar uygulamasında ruhsatlı evleri yok gösterilen ve bağımsız parsel tahsisi gerekmesine rağmen arsaları hisseli duruma getirilen aile çareyi, Samsun 2'nci İdare Mahkemesi'ne başvurmakta buldu.

İDARE MAHKEMESİ: HUKUKA UYGUN DEĞİL

Yaklaşık 2 yıl süren dava sonucunda Samsun 2. İdare Mahkemesi, Pala ailesini haklı bularak,  belediyenin yaptığı imar değişikliğinin hukuka uygun olmadığına karar verip söz konusu imar değişikliğini iptal etti. Bu kararın ardından belediye bir kez daha encümen kararıyla yaklaşık 3 bin 500 metrekarelik arsayı ikiye böldü ve bin 500 metrekarelik parseli Pala ailesine iade edip eski imar planına uygun olmadığı halde 5 kişiyle tahsislendirdi. Ancak bu imar değişikliğinde de bu kez Pala ailesinin halen yaşadığı evin ulaşım yolu, yan tarafında bulunan ve yaklaşık 19 katlı rezidans apartmanın dikilmesiyle tamamen kapandı. Eve yukarı caddeden ulaşımı sağlayacak parsel ise diğer hissedarlara ait olduğu için, Pala ailesinin evine ulaşımı sağlayacak yol da tamamen kapandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER