Canik Başarıya Kayyum!..

Samsun'da paralel yapıya yakın olduğu iddialarının hedefindeki Canik Başarı Üniversitesi`ne mahkeme kararıyla kayyum atandı

Canik Başarıya Kayyum!..

Samsun'un ilk vakıf üniversitesi olan ve paralel yapı kontrolünde olduğu iddialarına hedef olan Canik Başarı Üniversitesi'ne kayyum atandı. Üniversite rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, üniversitenin kurucu ortağı olan Tanrıverdi Vakfı'na kayyum atandığını doğruladı. Bekdemir, görevden alındığı iddialarına karşılık olarak da, "Resmi bir şey söz konusu değil. Ben görevimin başındayım" dedi.


MAHKEMEDEN KARAR ÇIKTI
Samsun'da paralel yapı kontrolünde olduğu iddia edilen Canik Başarı Üniversitesi’nin kurucu ortaklarından Başarı Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı ve Tanrıverdi Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'na yönelik açılan davada karar çıktı. 'Paralel Yapı' kontrolünde bulunduğu iddia edilen Canik Başarı Üniversitesi'nin kurucu ortaklarından Tanrıverdi Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'na kayyum atandı.

VAKIFLARDAN BİRİNE KAYYUM

Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, mahkemenin kayyum kararını doğruladı. Üniversitenin kurucu ortağı olan iki vakıftan birine kayyum atandığını belirten Bekdemir, Başarı  Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı ile ilgili herhangi bir kayyum atamasının söz konusu olmadığını belirtti. Tanrıverdi Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'nın üniversitenin yönetimiyle ilgili bir ilgisinin olmadığını söyleyen Bekdemir, bu konuda değerlendirmeler yapılırken Başarı Üniversitesi'nin yıpratılmaması gerektiğini dile getirdi.


GÖREVİMİN BAŞINDAYIM

Öte yandan, Canik Başarı Üniversitesi Rektörlüğü'ne Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bünyamin Şahin'in atanacağı iddialarına da yanıt veren Rektör Yunus Bekdemir, "Bize iletilmiş resmi bir karar yok. Ben görevimin başındayım" diye konuştu. Üniversitelerde rektör atamalarının yönetim kurulunun kararı üzerine, YÖK tarafından yapılması gerektiğini dile getiren Yunus Bekdemir, "Böyle bir atamanın da YÖK tarafından yapılması gerekir" diye konuştu. Başkentçi isimli bir internet sitesi, geçtiğimiz günlerde twitter hesabı üzerinde paylaştığı mesajda Canik Başarı Üniversite'ne kayyum atanacağını açıklamıştı.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER