Canik 55 ABD'yi fethetti

Samsun'un ihracatta savunma pazarını her yıl genişleten Samsun Yurt Savunma'nın ürettiği Canik 55, 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda ilgi odağı oldu. Şirket her yıl ABD’ye 75 bin silah ihraç ediyor. Samsun’un savunma sanayiinde toplam ihracatı ise 5.3 milyon dolara ulaştı

Canik 55 ABD'yi fethetti

13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda Samsun Yurt Savunma Sanayi Ticaret AŞ ön plana çıktı. IDEF 2017 ziyaretçi akınına uğrarken, fuarda en yoğun ilgiyi, silah stantları çekti. 818 firma arasında Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ, Samsun Yurt Savunma Sanayi Ticaret A.Ş. ve Trabzon Silah Sanayi A.Ş. (TİSAŞ) gibi yerli kuruluşlar da yer aldı. Fuarda savunma sektörünün en büyük aktörleriyle yarışan Samsun Yurt Savunma tarafından Canik markasıyla üretilen silah büyük ilgi gördü.

SEKTÖR DESTEKLERLE HAREKETLENDİ

Samsun Yurt Savunma Sanayi Ticaret A.Ş. Dış Ticaret Müdürü Didem Aral, Türk kültüründe silahın önemli bir yeri olduğunu, savunma sektörünün de bütün ülkelerin bütçelerinde önemli yer teşkil ettiğini söyledi. Aral, Türkiye'de de hükümet tarafından verilen desteklerle hareketlenen sektörün hızlı ilerlediğini, bu nedenle silah stantlarının ilgi görmesinin normal olduğunu ifade etti.

ABD’YE YILDA 75 BİN SİLAH

Canik markasının sadece ABD'ye yılda 75 bin adet silah ihraç ettiğine dikkati çeken Aral, yıllık üretimlerinin yüzde 80'ini 25 ayrı ülkeye sattıklarını bildirdi. Türkiye'deki savunma sanayi firmalarının birlikte çalışmaları gerektiğini belirten Aral, "Yurt dışındaki rekabet çok acımasız. Farklı alanlarda 150 yıllık firmalarla mücadele etmek zorundayız. Doğru şekilde, birlikte yaptığımız çalışmalar bütün firmalar açısından mali anlamda çok büyük kazanım olacaktır" diye konuştu.

TAMAMEN YEREL YATIRIM

Samsun Yurt Savunma, Doğu Karadeniz Silah Projesi kapsamına 1998 yılında dahil oldu. Seçimi Makine ve Kimya Endüstri Kurumu (MKEK) tarafından yapılan tabanca projesi için gerekli olan her türlü proje çalışmaları, teknik resim çalışmaları, kalıp, aparat, mastar ve özel kesici takım çizimleri ve imalatı tamamen firma bünyesinde yapıldı. SYS, Canik markalı ürünlerini 4 kıtada toplam 25 ülkeye ihraç ediyor.

TUSAŞ’IN PROJELERİNE DE DAHİL OLDU

Samsun Yurt Savunma, havacılıkla ilgili savunma projelerine de ilk olarak 2006 yılında dahil edildi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin projlerine dahil olarak başlayan firma halen, TAI'in HÜRKUŞ Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı, KAI'nin KT-1 Eğitim Uçağı, AGUSTA- AW139, AIRBUS-  A400M,BOMBARDIER - C Serisi Yolcu Uçağı ve LOCHEED MARTIN-JSF Müşterek Taaruz Uçağı projelerinde diğer ortaklarıyla birlikte çalışıyor.

SAMSUN YURT SAVUNMA’DAN YENİ YATIRIM

Samsun'da bu yılın şubat ayında yatırım teşvik belgesi alan Samsun Yurt Savunma, 3 milyon 260 bin TL'lik tevsi yatırımı için KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, vergi indirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, sigorta primi işveren desteğinden yararlandı. Firma bu yatırımıyla polimer gövdeli tabanca imalatı yapacak.

4 AYDA TOPLAM İHRACAT 5.3 MİLYON DOLAR

Bu arada Samsun'un savunma sanayi sektöründe 2017 yılı nisan ayı itibariyle yurtdışına toplam ihracatı geçen yıla göre yüzde 50'lik bir artış göstererek 5.3 milyon dolar seviyesine yükseldi. Geçen yıl savunma sanayi sektörünün toplam ihracatı 3.5 milyon dolar seviyesindeydi. Samsun Yurt Savunma A.Ş.'nin de aralarında bulunduğu bu sektör sadece nisan ayında ise geçen yıla göre yüzde 25'lik bir artışla 1.5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 08:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER