Çanakkale Ruhu 101 Yaşında

Samsun'un Alaçam ilçesinde, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 101. yılı kutlama programı düzenlendi.

Çanakkale Ruhu 101 Yaşında
Çanakkale Zaferi'nin 101. yılını kutlama etkinlikleri Cumhuriyet Meydanı'nda çelenk sunma programı ile başladı. Alaçam Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan programda İlçe Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Garnizon Komutanı J. Bçvş Muammer Pehlivan, Belediye Başkan V. Hasbi Zengin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, siyasi parti başkanları, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Çelenk sunma töreninin ardından Alaçam Yenice-Doyran İlk ve Ortaokulu Müdürlüğü tarafından hazırlanan programla kutlamalar devam etti. Yenice-Doyran İlk ve Ortaokulu Müdürlüğü çok amaçlı salonunda yapılan etkinlikte günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürü Ali Ak yaptı. Okul Müdürü Ak, “Çanakkale Zaferi yokluk ve yoksulluk döneminin başarısıdır. Maddi imkanların, neredeyse tabana vurduğu, düşmanların ise çok güçlü bulunduğu bir savaştır. Bu gerçeğe rağmen, Çanakkale Savaşları, nasıl zaferimizle sonuçlandı? Bu zaferin bir tek doğru izahı vardır. O da 'Mehmetçiğin imanı' dır. 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi!' dedirten iman, askerimizi kahramanlaştırmıştır. Kana, kine ve inanılamaz bir ateş sağanağına rağmen, Mehmetçik, adının ilham ettiği imanı hiç unutmamış, bir gül bahçesine girercesine şehadete koşmuştur” dedi.

Program şiirlerin okunması, slayt gösterileri, oratoryo, koro ve kompozisyon dalında birinci gelen öğrencilerin eserlerini okundu. Program sonunda Alaçam Karşıyaka İmam Hatip Ortaokulu Müdürlüğü tarafından hazırlanan programa katılan misafirlere, Çanakkale Savaşı'nın 101. yılı nedeni ile hazırlanan yarma çorbası ve üzüm hoşafı ikram edildikten sonra Çanakkale ile ilgili resim sergisi gezildi.

Çanakkale programı sonrası Samsun Kızılay Kan Merkezi tarafından organize edilen kan bağışına vatandaşlar tarağından yoğun ilgi gösterildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER