'Camilerde Milli Mücadele İçin Ezanlar Okundu'

Önceki gece yaşanan darbe girişimine karşı bir milli mücadele denebilecek birlikteliğin yaşandığını belirten İl Müftüsü Veysel Çakı, bu sebepten dolayı camilerde salalar ve ezanlar okunduğunu söyledi

'Camilerde Milli Mücadele İçin Ezanlar Okundu'

Önceki gece yaşanan ve Tüm Türkiye’yi adeta kenetlendiren askeri kalkışma olayının hemen ardından imamlar camilere koştu. Tüm Türkiye genelindeki camilerde salalar verilirken Samsun’da ise Vali İbrahim Şahin’in özel talimatı ile halka duyarlı olmaları konusunda anons yapıldı. Konu ile ilgili açıklama yapan Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, “Darbe girişimi teşebbüsünün başladığı ilk andan itibaren Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Samsun Valimiz İbrahim Şahin ile yaşanan olaylarla ilgili yapılan istişare sonucunda tüm camilerimizde salalar verildi. Halkımızın sükunet içerisinde demokrasimize sahip çıkmaları konusunda duyarlı olmalarını istedik. Bu halen de devam ediyor. İkinci bir emre kadar da devam edecek. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığımız duyurusunu yapacak” dedi.

CAMİLERDEN ‘MEYDANLARA ÇIKIN’ ANONSU

Çakı, “Gece okunan salaların ardından Valimizin hazırladığı bir metin imamlarımız tarafından minarelerden anons yapıldı. Okunan metinde ‘Değerli vatandaşlar devletimize ve milletimize yönelik bir kalkışma yapılmaya çalışılmaktadır. Halkımızın sükuneti muhafaza ederek meydanlarda bulunmalarını istirham ediyorum’ denildi. Bizzat ben kendisi ile görüştüm ve bu metnin okumasını talep etti. Bizde bu eylemin karşısında durmak için Valimizin isteğini tereddütsüz yerine getirdik. Sabaha kadar halkımız gibi İl Müftüsü olarak ben ve tüm ilçe müftülerimiz ile imamlarımız ayaktaydık. Her saat başı camilerimizden salalarımızı verdik ve vermeye de devam ediyoruz” diye belirtti.

VATANDAŞLARIMIZA ÖNEMLİ DUYURULAR YAPTIK

İl Müftüsü Çakı, “Halkımızla ve tüm devlet kurumları ile güzel bir sınavdan geçtik. Keşke bu olay hiç yaşanmasaydı. Ne acıdır ki yaşandı. Bu işe kalkışan insanlar Türk milletini tanımadı. Bu olsa olsa bir cinnet olur. Bunun başka bir şeyle hiçbir şekilde izahı yoktur. Kurtuluş Savaşı öncesi insanların vatanını müdafaa etmeleri için camilerde duyurular yapılırdı. O dönem önemli kararlar camilerde alınırdı. Milli mücadelenin başlangıcı camiler olduğu gibi önceki gece yaşanan bu milli mücadele denebilecek olay da yine camilerimiz aracılığı ile vatandaşlarımıza önemli duyurular yapıldı” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER