Çağatay Kılıç, Şehitleri Anma Günü Ve Deniz Zaferi Töreni'ne Katıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı Çanakkale’de yapılan törenlerle kutlandı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Çanakkale Zaferi'nin 101. yıldönümü dolayısıyla 18 Mart Stadyumu'nda düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a eşlik etti.

Çağatay Kılıç, Şehitleri Anma Günü Ve Deniz Zaferi Töreni'ne Katıldı
Altın madalyanın Çanakkale Valisi ve Garnizon Komutanı tarafından bayrağa takılmasının ardından tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Türk Bayrağı'nın göndere çekilmesinin akabinde kürsüye çıkan çocuklar, Çanakkale zaferini anlatan şiirler okudu..

18 Mart Şehitleri Anma ve Deniz Zaferi Töreni için sabah saatlerinde Bakan Çağatay Kılıç ile birlikte Çanakkale'ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk olarak stadyumun içinde oluşturulan ve 81 şehri sembolize eden puzzle şeklindeki Türkiye haritasının son parçasını yerleştirdi. Daha sonra kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tribünlerde yer alan halkı selamlayarak günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında "Çanakkale Zaferi'ni bilmeyenler, bu savaşın nerede, hangi şartlarda, hangi fedakarlıklarla yapıldığını anlamayanlar, bugün yaşadıklarının manasını da kavrayamazlar." dedi.
Çanakkale Savaşlarının gerçekleştiği mekanları görmeyen, o havayı teneffüs etmeyen hiçbir çocuğun kalmaması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Törende Mehmet Akif Ersoy’un "Çanakkale Destanı" şiirini okuyan öğrenciyi gözlerinden öptüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bu destanı inanıyorum ki bu nesil de aynı şekilde yapacaktır. Duamızı yapan kızımızı da tebrik ediyorum, zira 'dua dua eller karıncalanmış, gökyüzü bir tarla hep yoncalanmış...' Evet o damlalara hep hasretiz, gözyaşı... İşte bu topraklar o gözyaşıyla hep sulandı. Milli Eğitim Bakanlığımızdan, Milli Savunma Bakanlığımızdan, Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan, Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan ve diğer tüm kurumlarımızdan bunu öncelikli bir mesele olarak görmelerini istiyorum."


Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü'nün gösterisi ile devam eden program, resmi geçit töreni ile son buldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER