Çağatay Kılıç: 'Kadın hiçbir zaman kapitalizmin bir parçası olarak kullanılacak bir varlık değildir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Samsun Şubesi’nin açılışını gerçekleştirdi

 Çağatay Kılıç: 'Kadın hiçbir zaman kapitalizmin bir parçası olarak kullanılacak bir varlık değildir'
Programın açılış konuşmasını yapan KADEM Samsun İl Temsilcisi Meral Kıvırcı’nın konuşmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, açıklamalarda bulundu.


Kadınların hiçbir zaman kapitalizmin bir parçası olarak kullanılacak bir varlık olmadığının altını çizen Çağatay Kılıç, “Toplumun yapısı ve Allah’ın yaratmış olduğu kul olmak özelliği olarak bir sorumluluğumuz var. Allah kullarını iki cinsten yaratmış, kadın ve erkek olarak. Hepimize farklı özellikler yüklemiş. Biz şunu söylemiyoruz her konuda kadın ve erkek eşittir, bunu söylemiyoruz. Ama şunu söylüyoruz. Kanun önünde haklar hususunda eşittir. Topluma katılım noktasında eşit haklara sahiptir. Fırsat eşitliğine sahiptir ama ‘kadın ve erkek eşittir’ her konuda dilerek yola çıkanların kadının bedeni üzerinden kapitalizmin en vahşicesini yaşatırken tüm dünyaya hangi haktan bahsediyorlar. Tabii ki her insanın kendi hayatında nasıl yaşayacağını ve yönde yaşayacağını seçmesi konusunda hürriyeti vardır. Buna hiç kimsenin bir diyeceği yoktur. Ama şu da bir gerçektir ki vahşi kapitalizmin ortaya koymuş olduğu ve kadın ile ilgili çizmiş olduğu algı bizim nezdimizde doğru bir algı değildir. Çünkü kadın hiçbir zaman kapitalizmin bir parçası olarak kullanılacak bir varlık değildir. Yaratılmışların en şereflisi olan insan diyoruz ama insan iki cinsten oluşur kadın ve erkek. Belki yaradılışları farklıdır ama Rabbimiz kadınlara verdiği en önemli özellik annelik. Bunu söylediğimiz zaman bize diyorlar ki ‘siz kadını sınırlandırıyorsunuz. Kadına bir sınır getiriyorsunuz. Sadece anne olma, sadece ev gibi bir noktada olma’ sizin sadece annelik olarak algıladığınız o sıfat var ya, o yükümlülük var ya, erkeğe yabancı olan erkeğin bilmediği hissedemeyeceği o yabancı olduğu olgu var ya, işte o bir insana verilebilecek en büyük şeref ve en büyük payedir. Sıkıştığımız zaman, daraldığımız zaman ve özellikle destek aradığımız zaman ilk olarak içimizde başvurduğumuz düşündüğümüz annemizdir. Çünkü küçüklüğümüzden itibaren ilk andaki yaklaşımda hep annelerimizdeki yoğun sevgi teması içerisinde olmuştur” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından dua edildi. Daha sonra KADEM Samsun İl Temsilciliği’nin açılış kurdelesi kesildi. Ardından tören alanına gelen 92 yaşındaki Azime Zıvalı, Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile konuşmak istedi. Bir süre korumalar tarafından tören alanında Vali İbrahim Şahin’in yanındaki sandalyede oturan yaşlı kadın, daha sonra Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yanına giderek sohbet etti. Bakan Kılıç’ın da sohbete katıldığı, yaşlı kadın kulaklarının iyi duymadığını belirterek, işitme cihazı alınması için yardım istediği öğrenildi. Vali Şahin de yaşlı kadına yardım sözü verdi.

Açılışın ardından Bakan Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve beraberindekiler KADEM binasına girerek kısa bir toplantı yaptılar.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER