ByLock'çu 4 asker aranıyor

FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, örgütün şifreli haberleşme programı ‘ByLock’u kullandıkları gerekçesiyle Samsun'da aralarında subayların da olduğu 4 şüpheli asker aranıyor

ByLock'çu 4 asker aranıyor

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, örgütün şifreli haberleşme programı ‘ByLock’u kullandıkları gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen, aralarında subayların da olduğu 530 askerden, 236'sı yakalandı. Haklarında gözaltı kararı bulunan askerlerden 4'ü ise Samsun'da.


58 İLDE OPERASYON


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, TSK içerisinde görev yapan örgüt mensuplarına yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde İstanbul 11. Sulh Ceza Hakimliğince, Kara, Hava ve Deniz kuvvetlerinde farklı rütbelerdeki 280 subay ve 250 astsubay hakkında gözaltı kararı alındı. Karar doğrultusunda şüphelileri yakalamak için harekete geçen polis ekipleri, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde 58 ilde eş zamanlı operasyon başlattı.


ASKERLERİN YARISI YAKALANDI


Savcılığın talimatı üzerine, kaçakçılık, mali suçlar, organize ve asayiş şube müdürlüğüne bağlı ekiplerce yurt genelinde düzenlenen operasyonlarda, haklarında gözaltı kararı verilen, aralarında subayların da bulunduğu 530 askerden, 236'sı gözaltına alındı. Bu arada, zanlılardan bazılarının FETÖ soruşturmaları kapsamında görevinden uzaklaştırıldığı belirlendi.


SAMSUN’DA 4 ASKER ARANIYOR


Savcılığın gözaltı kararı doğrultusunda Samsun'da da aralarında subayların da bulunduğu 4 askerin arandığı öğrenildi. Samsun’da halen FETÖ soruşturması kapsamında aralarında eski Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken’in de aralarında bulunduğu 8 askeri personel tutuklu bulunuyor. Samsun’da 3 asker adli kontrol şartıyla tutuksuz olarak yargılanacak.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER