Buzağı can sütü projesine Büyükşehir'den tam destek

OKA'nın 2017 yılı Güdümlü Proje Desteği Programı'na sunulan ve Ondokuzmayıs Üniversitesi'nce hazırlanan 'Buzağı Can Sütü Projesi'ne Samsun Büyükşehir Belediyesi de katkı yapacak

Buzağı can sütü projesine Büyükşehir'den tam destek

Türkiye buzağı doğum-ölüm oranlarında dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Dünyada yeni doğan buzağılarda ölüm oranı yüzde 2 iken Türkiye'de bu oran yüzde 12 seviyesinde. Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve OKA'nın işbirliği ile hayata geçirilecek olan "Buzağı Can Sütü" projesinde geri sayıma başlandı. Orta Karadeniz Kalkına Ajansı'nın 2017 yılı Güdümlü Proje Desteği Programı'na sunulan projede tesis kurulması ve eğitim faaliyetleri için yapılacak çalışmalara Samsun Büyükşehir Belediyesi de maddi destek verecek.

AĞIZ SÜTLERİ TOPLANACAK
 OKA'ya sunulan projeye Büyükşehir Belediyesi'nin 1 milyon TL finansman katkısı yapılmasına ilişkin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi. Ağız sütlerinin toplanıp, dondurulması, saklanması ve süt tozu haline getirilip ambalaja konularak satılmasını öngören projeyle, ambalajda bulunan malzeme buzağıya ilk 4 saat içerisinde içirilecek. Buzağı böylece hastalıklara bağışıklık kazanacak. 
TÜRKİYE’DE İLK KEZ SAMSUN’DA
Bütün Türkiye'de pazarı olan, aşağı yukarı 40 liraya mal olan poşeti daha sonrasında daha yüksek fiyatla satış imkanını sağlayan projeyle, buzağı ölümlerinin de azaltılması sağlanacak. Söz konusu projenin patenti daha önce OMÜ tarafından alınmıştı.  Türkiye’de her yıl ortalama 550 bin civarında çift tırnaklı hayvan ithal ediliyor. Bir milyonun üzerinde de her yıl ortalama buzağı ölümü söz konusu. Yetkililer bu ölümlerin yaklaşık 2,5 milyar lira ekonomik kayba neden olduğunu belirterek, "Bu proje tüm Türkiye çapında uygulanmaya başladığında bizim 12 ile 15 milyar dolarlık bir gelir kaybımız ortadan kalkacak. Bu sebeple çift tırnaklı hayvan ithalatı da yapmayacağız ve ihracata başlayacağız. Üretimi dört il bazında başlatacağız ama bunu mutlak suretle kademeli olarak bütün Türkiye’yi kapsayacağını hesap etmemiz gerekiyor. Çünkü böyle bir çalışma Türkiye’de henüz yok" bilgisini verdiler.
ÜRETİM TESİSİ KURULACAK
OKA ve Büyükşehir Belediyesi’nin finansman katkısıyla hayata geçirilecek proje kapsamında Samsun’da kolostrum ikame tozu üretim tesisi kurulacak, anlaşma yapılacak hayvan çiftliklerine depolama için altyapı oluşturulacak. Bunun yanı sıra çiftçiye dağıtılması planlanan 15 bin doz kolostrum ikame tozunun üretimi konusunda çiftçilere ve besicilere eğitim verilecek.
Gülsüm ATİK 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2017, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER