Büyükşehir'in Teknik Cihaz Desteği, İşçiyi Mantar Üreticisi Yaptı

Bütünşehir Yasası ile kırsal kalkınma yatırımlarında söz sahibi olan Büyükşehir Belediyeleri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı ilçe müdürlüklerinden destek alan üreticiler, aile ve ülke ekonomilerine büyük katkı sağlıyor. Samsun’da bu desteklerden yararlanan işçi Hakan Yıldız, bacanağı Şaban Kaya ile birlikte kiraladıkları atıl inşaatın zemin katını üretim bahçesine çevirdi

Büyükşehir'in Teknik Cihaz Desteği, İşçiyi Mantar Üreticisi Yaptı

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden teknik cihaz desteği alan genç çiftçiler, üretim bahçeleri kuruyor. İlkadım İlçe Tarım Müdürlüğü’nden proje desteği alan işçi Hakan Yıldız, Kıran mahallesindeki kiralık bodrum katında kültür mantarı yetiştiriyor. Bacanağı Şaban Kaya ile birlikte mantar üreten Yıldız, annesi, eşi ve baldızına toplattığı mantarları, pazarlara, marketlere, tavukçulara ve manavlara satıyor.

 

Mantar yetiştiriciliğine 50 gün önce başlayan Hakan Yıldız, “40 gün sonra hasat almaya başlıyoruz.  Şuan ikinci üretimimizi yapıyoruz. İlk hasadımızda 1 ton bekliyorduk ama bin 500 tonun üzerine çıktık. İlk üretimimizde masrafımızı çıkardık. Hasat başına ortalama 8 bin TL kazanıyoruz. Günlük ve taze olduğu için bunları tavukçulara, manavlara, pazarlara satıyoruz.   Talep çok. Bir oda daha kuracağız.” bilgisini verdi.

Proje koordinatörü Ziraat Mühendisi Ercan Karaduman, üretim ve pazar açısından Karadeniz Bölgesi’nde büyük bir potansiyel olduğunu belirterek, mantar yetiştirmek isteyenlere her türlü kolaylığı sağlayacaklarını kaydetti. Karaduman, “Projede ilk hedefimiz yerelde taze günlük tüketimini sağlamak, genç hanımlarımızın ve genç çiftçilerimizin enerjilerini ekonomiye kazandırmak, onlara yeni bir istihdam alanı oluşturmaktır. Gelecek yılın sonuna kadar üretimimizi artırarak yüzde 20’den yüzde 50’ye çıkartacağız. Mantarda 12 ay boyunca üretim olduğu için çok avantajlı. Burası kadar küçük bir alanda net bir asgari ücretliden daha fazla gelir elde edilebiliyor. Atıl vaziyette olup değerlendirilecek bir alanı olanlara
her türlü kolaylığı sağlar, destek verebiliriz. Üreticiler, çok az çalışma dönemiyle büyük kazançlar elde edebilir. Şuan 25 tane ekonomik üretim alanımız var. İki senede bu sayıya ulaştık. Önümüzdeki yıl bu sayının 50’ye çıkacağına inanıyoruz. 2019 yılına kadar mantar tüketimini Samsun’da yüzde 70’e çıkarmayı, 2023’te yüzde 100’ünü üretip bölgede merkez olmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ise üretmek ve desteklerden faydalanmak isteyenleri beklediklerinin altını çizerek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın talimat ve destekleriyle ilçelerimizde de mantar üretimi yapıyoruz. Üretim yapılmayan ilçelerimizde de insanları teşvik edip destekler vereceğiz. Kırsal kesimde mantarı, alternatif üretim deseni olarak görüyoruz. Üreticilerimiz mantar üretimine ‘Zor’ diye bakmasınlar. Biz onlarla gece gündüz beraberiz. İşin başında olup üretimi öğretmeye hazırız. Bizim amacımız, daha fazla çalışmaya, üretmeye teşvik etmektir. Bu amaçla ürünün pazarlanması konusunda da çalışmalar yapıyoruz. Üreten çiftçimizin daima yanında olmaya devam edeceğiz.  İhtiyaçları olan teknik malzeme desteklerini Büyükşehir Belediyesi olarak vermeye hazırız. Yeter ki çiftçilerimiz üretsin.“ ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER