Büyükşehir'e 'Suriyeli Göçmen' Payı

Büyükşehir Yasası'nda değişiklik yolda. Buna göre, Suriyeli göçmenler yerli nüfus sayılacak. 15 bine yakın mültecinin yaşadığı Samsun'un da İller Bankası'ndan aldığı pay arttırılacak

Büyükşehir'e 'Suriyeli Göçmen' Payı

Başbakan Ahmet Davutoğlu talimat verdi, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı, Büyükşehir Yasasında yapılacak değişiklik için harekete geçti. AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın, bu dönem Meclis’e sevk edileceğini açıkladığı düzenlemeyle, belediyelerin yükünün hafifletilmesi amaçlanıyor.

SURİYELİLER YERLİ NÜFUS SAYILACAK

Yeni düzenlemeyle belediye gelirlerinde artış yaşanacak. Mevcut düzenlemede İller Bankası’nın belediyelere nüfus oranına göre pay verdiğini hatırlatan Fakıbaba, yapılacak değişiklikle Suriyeli mültecilerin de yerli nüfustan sayılacağını ifade ederek, "İllerimiz ne kadar Suriyeli misafir kabul etmişse gelirleri de o kadar artacak. Yani mevcut nüfuslarına Suriyeliler de dahil edilecek. Diyelim ki Şanlıurfa’daki resmi Suriyeli sayısı 500 bin ise, nüfusuna 500 bin ilave olacak. Bu hesapla şehirlerimiz İller Bankası’ndan paylarını alacak" bilgisini vermişti.

BÜYÜKŞEHİR YETKİ VERMİŞTİ

Öte yandan ülkelerinde yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan ve bir bölümü Samsun'da yaşayan mültecilere yardım edilmesi konusunda Samsun Büyükşehir Belediyesi, mültecilere yasaların verdiği ölçüde her türlü ayni ve nakdi yardım yapılabilmesi için 5393 sayılı kanunun 53. ve 75. maddeleri gereğince Sosyal Yardımlar Kurulu'na yetki vermişti.

11 BİN MÜLTECİ YAŞIYOR

Bu kapsamda, Türkiye’nin çeşitli illerinde olduğu gibi Samsun'da da son derece güç şartlarda yaşamaya çalışan mültecilere barınma, yiyecek, içecek yardımların yapılması hedefleniyor. Samsun'da halen ülkelerindeki iç karışıklıklardan dolayı 11 bine yakın mülteci yaşıyor.

5 BİNİ IRAKLI, 2 BİN 500’Ü  SURİYELİ

Samsun Göç İdaresi Başkanlığı'ndan alınan son verilere göre Samsun'daki 11 bin mültecinin yaklaşık 5 bini Irak'tan gelen mülteciler. Samsun'da halen 2 bin 500 Suriyeli, 2 bine yakın Afganistanlı barınıyor. Göç İdaresi verilerine göre Samsun'daki mültecileri geri kalanı ise farklı ülkelerden kente gelerek OMÜ'de eğitim gören öğrencilerden oluşuyor.

 

Gülsüm ATİK

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER