Büyükşehir’den kırsal kalkınmaya ‘can suyu’

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kırsalda kalkınmaya 2016 yılında destek yağdırdı. Birçok ilçede ekolojik tarıma ve katma değerli ürünlere katkı sağlandı

Büyükşehir’den kırsal  kalkınmaya ‘can suyu’

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin kırsal kalkınmayı desteklemek ve üreticilerle işbirliği yapmak amacıyla hazırladığı 'Tarım Eylem Planı'nın ilk meyveleri alınmaya başlandı. Köy fırınlarından, ekolojik pazar yerlerine, katma değeri yüksek ürünlerin desteklenmesinden süt üretimi hijyen altyapısının güçlendirilmesine kadar birçok proje 2016 yılında hayata geçirildi.

KÖY FIRINLARI YAPILDI

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 2016 yılı faaliyet raporunda kırsal kalkınma ve üreticilerle yapılan işbirliğiyle ilgili sonuçlar açıklandı. 2015-2018 yıllarını kapsayan Tarım Eylem Planı çerçevesinde, tarımsal faaliyetlere 'can suyu' vermek ve hayvancılığın desteklenmesi için yapılan çalışmalar kapsamında ilk olarak 'köy fırınları' projesi hayata geçirildi. Bu kapsamda Kavak ilçesinde 19 Mayıs, Ahırlı, Bahçelievler, Karaköy, Tepecik, Yeni Camii, Yukarı Çirişli mahallelerinde köy fırınları yapılarak geleneksel tatların yaşatılması ile kırsal ekonomiye katkı sağlandı.

EKOLOJİK PAZARLARA DESTEK

Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınmanın sağlanması için organik, doğal ve iyi tarımı destekleyen faaliyetlere de 2016 yılında ağırlık verdi. Bu kapsamda ise ekolojik pazar yerleriyle ilgili ilk proje hayata geçirildi. 19 Mayıs ilçesi Karşıyaka Mahallesi Yörükler mevkiinde Ekolojik Pazar yeri düzenleme çalışmaları yapıldı. Pazara ulaşım imkanları genişletilerek, tezgah ve salep evi kuruldu. Bunların yanı sıra üretici birliklerinin Türkiye genelinde düzenlenen ekolojik fuarlara katılarak, stant kurmaları için de destekler yapıldı.

11 BİN 400 CEVİZ FİDANI DAĞITILDI

Büyükşehir Belediyesi'nin kırsal kalkınmayı gerçekleştirmek için üzerinde durduğu diğer bir çalışma ise katma değeri yüksek olan ürünleri desteklemek oldu. Bu çerçevede ceviz yetiştiriciliğine katkı sağlandı. Samsun'da ekolojik şartlara uyumlu ilçelerde 11 bin 400 adet Chandler çeşidi ceviz fidanı ve en az 3 dekar en fazla 4 dekar alanı kapsayacak şekilde dağıtımı gerçekleştirildi.

MANTAR ÜRETİMİNE 3 KOLDAN DESTEK

Katma değeri yüksek olan diğer bir ürün olan mantar üretimi için de, Gıda Tarım İl Müdürlüğü ile yapılan ortak projeler kapsamında 'mantar sera' kurulumları da Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklendi. Kültür mantarlarından şapkalı mantar ve istiridye mantarı, çadır ve sera şartlarında desteklenirken, Terme Mantar Üreticileri Birliği'ne istiridye mantarı kompost hazırlamak için parçalama makinaları alındı. Bunların yanı sıra mantar üretimine pazarlama olanaklarının artırılması için de soğuk oda ve araç içi soğutma desteği sağlandı.

ÇİLEK ÜRETİMİ DE DESTEK ALDI

Büyükşehir Belediyesi'nin desteklediği diğer bir tarımsal faaliyet ise çilek yetiştiriciliğine yönelik oldu. Bahçe ve sera şartlarında fidan, sulama aparatları, yetiştirme ortamı, yetiştirme oluğu, orantılı dozaj pompası için de üreticiye destek verildi. Bafra ve Salıpazarı ilçelerinde ilk olarak katlı çilek yetiştiriciliğinde örnek çalışmalara destek verilirken, Canik ilçesinde ise kapama 7 dekar alanda sulama sistemi, malç ve fidan desteği verildi.

İPEK BÖCEKÇİLİĞİ, KESME ÇİÇEKÇİLİK…

Bunların yanı sıra ipek böcekçiliği, enginar üretimi ve kesme çiçekçilik için de köylüler desteklendi. 19 Mayıs ilçesinde ipekböceği üretimi için 'kerevet' temin edilirken, kışlık sebzelerden enginar yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için de Bafra Gıda Tarım Müdürlüğü ile ortak proje yapılarak fide desteği sağlandı. 19 Mayıs ilçesinde ayrıca kadın çiftçilerin kesme çiçekçilik çalışmalarına da katkı sağlandı. Bu bölgede sera kurulumlarına malzeme, sera naylonu ve gül fidanı desteği verildi.

TOPRAKSIZ TARIMA GEÇİŞ

Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında tarım alanlarını korumak amacıyla da çalışmalar yaptı. Bu kapsamda ilk olarak sulama tesisleri için envanter ve değer tespiti yapılmasına yönelik çalışmalar tamamlandı. Ayrıca Samsun'da bahçe ve tarla ziraatine elverişsiz tarım arazilerinde topraksız tarımın desteklenmesine de ağırlık verildi

BİRLİKLERE SERTİFİKALI TOHUM

Büyükşehir Belediyesi'nin hayvancılığın desteklenmesi amacıyla, 2016 yılında çalışmalar başlatıldı. Yetersiz beslenme nedeniyle hayvanların verimlerinin çok düşük olduğu tespit edilerek, yem bitkisi ekim alanlarını artırmaya yönelik çalışmalar yapıldı. Kırmızı et üretici birlik, damızlık koyun keçi birliği, damızlık manda yetiştiricileri birlikleri üyelerine yem bezelyesi, silajlık mısır ve yonca tohumluğu dağıtıldı, sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılması sağlandı. Havza ve Vezirköprü ilçelerine nohut tohumu alınarak yeni çeşit çalışmaları, nohutta antraknoz hastalığına karşı kimyasal ilaç temin edildi. Bafra ilçesinde ise organik üreticilere, organik kimyasal ilaç desteği verildi.

ARICILIK FAALİYETLERİ DESTEKLENDİ

Büyükşehir Belediyesi'nin kırsal kalkınmayı destekleme çalışmaları kapsamında arıcılık faaliyetleri de büyük önem taşıyor. Bu kapsamda sertifikalı karabuğday ve arı otu tohumu tedarik edildi. Arı ırklarının verimli ırklarla melezlenerek kovan veriminin artırılması amacıyla birlik üyelerine bin 600 adet ana arı desteği verilirken, arıcılıkta modern teknolojilerin kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla da termo taban kovan altlığı desteği sağlandı.

DOKAP’TAN SÜT ÜRETİMİNE 880 BİN TL

Büyükşehir Belediyesi süt üreticilerinin desteklenmesi için de çalışmalar yaptı. DOKAP'tan 2015 yılı için 500 bin, 2016 yılı için de 880 bin TL ödenek alınarak süt soğutma ve süt toplama tankı, jeneratör alımı hizmetleri yapıldı.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2017, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER