Büyükşehir'den 15 Temmuz Şehitlerine Vefa

Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Büyük Otel arazisinde çevre düzenlemesi yapılan kent parkının ismini 15 Temmuz Şehitler Parkı olarak meclise önerdi. Parkın içinde yapımı süren binadaki salonlara ise 15 Temmuz şehitleri Erol Kolçak ve Ömer Halisdemir'in adları verilecek

Büyükşehir'den 15 Temmuz Şehitlerine Vefa

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi, eylül ayı toplantısı, Meclis Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında toplandı. Meclisin ilk toplantısında Büyükşehir Belediyesi ve bazı ilçe belediyelerince çeşitli sokak ve parklara 15 Temmuz şehitlerine vefa anlamını taşıyan isimler teklif edilmesi dikkatlerden kaçmadı.

ŞEHİTLERİN İSMİ VERİLECEK

Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunular tekliflerde eski Büyük Otel arazisinde çevre düzenleme çalışmaları tamamlanmak üzere olan parkın adının 15 Temmuz Şehitler Parkı olarak isimlendirilmesi teklif edildi. Büyükşehir ayrıca park içinde halen yapımı devam eden iki katlı çok amaçlı salonun birisine 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü'nü tutan askerlerin açtığı ateş sonucu oğluyla birlikte şehit olan AK Parti'nin reklamcısı Erol Kolçak'ın, diğer salona ise Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmeye çalışan Tuğgeneral Semih Terzi'yi vuran ancak kendisi de şehit olan Astsubay Ömer Halisdemir'in adını verilmesini teklif etti.

BAFRA’YA DEMOKRASİ MEYDANI

Meclise ilçe belediye meclislerince kabul edilen 19 Mayıs ilçesi Ballıca Mahallesi'ndeki bir yola Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in adının verilmesi önerilirken, Bafra ilçesinde Emirefendi Mahallesi'ndeki meydana ise 15 Temmuz Demokrasi Meydanı adının verilmesi istendi.

ŞEHİTLERİN ADLARI SOKAKLARDA YAŞAYACAK

Öte yandan Ayvacık Belediye Meclisi'nde kabul edilen çeşitli yol ve parklara şehitlerin isimlerinin verilmesine ilişkin teklif meclis gündemine getirildi. Buna göre Ayvacık'ta Terice Mahallesi’nde bulunan parkın adının 15 Temmuz Demokrasi Parkı, Orhan Gazi Mahallesi’ndeki Gazali Sokak'ın adının Şehit J. Er. Seyfi Altuntaş Sokak, Kayı Sokak'ın adının Şehit Piyade Er Soner Süylü Sokak, Ulubey Sokak'ın adının Şehit Jandarma Er Hamdi Kızılkan Sokak ve Orhan Gazi Mahallesi'ndeki Ayhan Şahenk Meydan Yolu'nun ise Şehit Jandarma Er Mustafa Akar Sokak olarak değiştirilmesi öngörüldü.

Söz konusu isim değişikliklerine ilişkin önerge komisyonlarda görüşüldükten sonra yeniden meclis gündemine getirilerek, oylanacak.


Gülsüm ATİK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER