Büyükşehir temizlik için 7,5 Milyon TL harcıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, "Samsun şehir merkezinde sadece kanalizasyon temizlikleri için 7,5 milyon TL para harcanıyor " dedi.

Büyükşehir temizlik için 7,5 Milyon TL harcıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen “Çevrem Sensin” etkinliğinin 11.’si Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşti. Etkinlikte çevre kirliliğinin azaltılması ve geri dönüşümün faydaları hakkında bilgiler verildi. Programda konuşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel şehirdeki çevre temizleme çalışmaları için çok büyük paralar harcandığını dile getirdi.

"Atakum sahilini temizlemek için yılda 3,5 milyon TL harcıyoruz"
Şehir kanalizasyonu temizlemek için yılda 7,5 milyon TL para harcadıklarını vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, şehirdeki çevre temizleme çalışmaları için çok büyük paralar harcadıklarını belirterek şunları söyledi: "Büyükşehir Belediyesi olarak sadece Atakum ilçe sahilimizi temizlemek için yılda 3,5 milyon TL harcıyoruz. Sadece kanalizasyon temizlikleri için Samsun şehir merkezinde 7,5 milyon TL para harcıyoruz. Çevremizi ve sahilimizi kirletmediğimiz takdirde bu paraları harcamayacağız ve tasarruf etmiş olacağız."

“1 ton kağıt 17 çam ağacı kurtarıyor”
Çevreyi kirleten faktörlerden birisinin de insanlar olduğunu ifade eden Recep Akdeniz ise, “Çevre dediğimiz zaman aklımıza su, hava ve toprak geliyor. Bizler ve biyolojik unsurlar bu çevrenin içerisinde yaşıyoruz. Bu 3 fiziksel unsuru korumadığımız zaman çevre içerisinde sağlıklı bir yaşam sürme şansımız yok. Su, torak ve hava kendiliğinden kirlenmez. Bizler yaşadığımız bu çevrenin kirlenmesine neden oluyoruz. Ülkemizde 954 tane atık su arıtma tesisi var. Daha da yapmaya devam ediyoruz. Çöplerimizi depoladığımız katı atık düzenleme tesisleri var. Bazı atıkları geri kazandığımız zaman hem ekonomimize katkı sağlıyoruz. Hem de içinde yaşadığımız çevreyi, doğal kaynakları koruyoruz. Ülkemizde 55 bin ton atık toplanıyor. 82 bin tok atık yağ toplanıyor. 137 bin ton lastik toplanılıyor ve geri kazanılıyor. 2,5 milyon ton ise ambalaj atığı topluyoruz. Bunlar toplandıktan sonra lastik ve çimento olarak kullanılıyor. Parklarda zeminlerde kullanılıyor. 1 ton kağıt 17 çam ağacını kurtarıyor. Bu şekilde kaynaklarımızı korursak daha sağlıklı bir çevrede yaşayabiliriz” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER