Büyükşehir'den üreticiye destek

Alaçam'da çiftçilerin desteklenmesi amacıyla Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 5 bin kilogram korunga tohumu üreticilere ücretsiz dağıtıldı. 

Büyükşehir'den üreticiye destek

Samsun’un Alaçam ilçesinde tarımsal üretimin teşvik edilmesi, hayvancılıkta kaba yem açığının giderilmesi, çiftçilerin desteklenmesi amacıyla Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 5 bin kilogram korunga tohumu üreticilere ücretsiz dağıtıldı. 

Harmancık, Doğankent, Köseköy, Uzunkıraç, Yukarı Koçlu, Yukarı Isırganlı Mahallelerinde toplam 34 üreticiye Alaçam Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Belediye Başkanı Hadi Uyar, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Güreş ve Alaçam Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elemanları tarafından ücretsiz olarak dağıtımı gerçekleştirildi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Güreş, “Bilindiği üzere hayvan yetiştiriciliği ilçemiz tarafından çok önemli bir yere sahiptir. Yaklaşık 25 bin büyükbaş ve 20 bin küçükbaş kayıtlı hayvan olup, hayvancılığın en önemli sorunlarından biri olan kaba yem ihtiyacının karşılanmasındaki problemlerin çözümü için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çok farklı projeler gerçekleştirmekte ve üreticilere bu projeler üzerinden destekleme ödemesi yapmaktadır. Bu projelerden biri olan ÇATAK Projesi kapsamındaki Korunga bitkisi ekiminin yaygınlaştırılması için üç yıl boyunca dekar başına 60 lira ödenmesi planlanmıştır ve ilçemizde yaklaşık 4 bin dekar alanda üretime başlanmıştır. Korunga Bitkisi çok yıllık bir bitki olup, kıraç arazilerde ekilmekte, ekimi takiben yılda 2-3 kere biçilebilmekte, 1 dekardan yaklaşık 500 kilogram kuru ot verimi alınabilmektedir” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER