Büyükşehir binlerce sokak hayvanına sahip buldu

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak 3 bine yakın sokak hayvanın sahiplenmesini sağladı.

Büyükşehir binlerce sokak hayvanına sahip buldu

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvanlar Bakım Merkezinde 4 yıl içerisinde 3 bin sokak hayvanın sahiplenildiğini, 35 bine yakın hayvanın da tedavi edildiğini söyledi. 
Samsun Büyükşehir Belediyesi, “Dünya Hayvanları Koruma Günü” dolayısıyla Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvanlar Bakım Merkezinde bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, uzmanlar tarafından hayvanların bakımıyla ve popülasyonu ile alakalı sunum yapılarak vatandaşlar bilgilendirildi. Özellikler ilkokul çocuklarının yoğun ilgi gösterdiği bakım merkezinde, hayvan kostümü giyen çocukların hayvanların kafeslerine girerek kedi ve köpeklerle oynaması güzel anların yaşanmasına neden oldu.

“Bugüne kadar 3 bin hayvanımızı sahiplendirdik”
Bu zamana kadar binlerce sokak hayvanını ailelere sahiplendirdiklerinin altını çizen Zennube Albayrak, “Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında barınakta bir etkinlik düzenledik. Bunun ana sebebi de barınakta bulunan hayvanlarımızı sahiplendirmek. Barınağımız, açıldığı 2013 yılından itibaren yaklaşık 3 bin hayvanımızı sahiplendirdik. Vatandaşlar buraya yoğun ilgi gösteriyor. Çocuklar da burayı çok seviyor. İnsanlar buraya gelip akşam saat 16.00’ya kadar vakit geçirebiliyorlar. Okullardan da ziyaret anlamında büyük talep alıyoruz. Amacımız bu ortamı daha da yaygınlaştırmak. Sokak hayvanları denildiği zaman sadece sokakta gezen ya da sokakta kovaladığımız hayvanlar olarak değil, onlara da sevgi, saygı çerçevesinde sahiplenip doğanın bir üyesine saygı göstermek olarak duruma bakıyoruz. Bu barınakta engelli hayvanlar da bulunuyor. Onları da bakımını yaptıktan sonra sahiplendirme çalışması da gündemimizde yer alıyor. Buradan hayvan sahiplenenler, daha sonradan sıkıldıklarında tekrar gelip barınağa bırakabiliyorlar. Ama hayvanları dışarıdan satın alıp da tekrar sokağa bıraktığınız zaman hayvan da kendini bir daha toparlayamıyor. Bu zamana kadar burada 35 bine yakın hayvanı tedavi ettik. Bunlardan bir kısmını doğaya bıraktık. Bu hayvanlardan doğaya salınamayacak olanlarına da barınakta bakmaya devam ettik” dedi.
Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvanlar Bakım Merkezi’nde köpek bakım yerleri, kedi evi, hayvan mezarlığı gibi alanla da bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER