Büyükşehir Belediyesi 2017'de arı gibi çalıştı

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2017'de 7 grup altında toplam 163 adet proje gerçekleştirdi. Toplam maliyeti 870 milyon 870 bin TL olan bu projelere, 2017 yılında 403 milyon 870 bin lira ödenek harcandı

Büyükşehir Belediyesi  2017'de arı gibi çalıştı

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 2017 yılında gerçekleştirdiği proje ve yatırımlarda yüzde 81 oranında fiziki gerçekleşme başarısını gösterdi. 2017'de 7 grup altında toplam 163 adet proje gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, toplam maliyeti 870 milyon 870 bin TL olan bu projelere, 2017 yılında 403 milyon 870 bin lira ödenek harcadı.

ASLAN PAYI ULAŞTIRMA VE ALTYAPININ

Samsun İl Koordinasyon Kurulu'na sunulan rapora göre; 2017'de 7 grup altında toplam 163 adet proje gerçekleştirilirken, bu projelerin 83'ü Büyükşehir Belediyesi, 80'i ise SASKİ tarafından hayata geçirildi. Projelerin sektörlere dağılımı incelendiğinde ise ulaşım ve altyapı projeleri ilk sırada yer aldı. Bunu çevre ve peyzaj, kültür ve turizm, hizmet binaları, sosyal tesis ile eğitim ve spor projeleri izledi.

FİZİKİ GERÇEKLEŞME YÜZDE 81

SASKİ ise 2017 yılında içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu projelerini gerçekleştirdi. 870 milyon 870 bin TL toplam tutarı bulunan bu projelere 2017 yılında 403 milyon 870 bin lira ödenek harcandı. Projelerin fiziki gerçekleşme oranı ise yüzde 81 oldu.

TRAMVAY OMÜ’YE ÇIKIYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 2017 yılında gerçekleştirdiği ve devam eden projeleri arasında Kurupelit son durak ile üniversite yaşam merkezi arası 6,4 kilometrelik hafif raylı sistem projesi ilk sırada geliyor. İhalesi 2 Mayıs 2017'de yapılan projenin 2018 yılı haziran ayına kadar tamamlanması planlanıyor.

SIRADA TEKKEKÖY-HAVAALANI VAR

Bu hattın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi, Tekkeköy-Havaalanı arasındaki 10 kilometrelik hafif raylı sistem projesinin fizibilite çalışmalarını da sürdürüyor. Üniversite-Taflan arası 12 kilometrelik toplu ulaşım tercihli yol projesi ile ilgili altyapı çalışmaları da devam ediyor. İlk etapta mevcut hat tercihli yol olarak yapılmakta olan bu hattın 2019 yılında hizmete açılması planlanıyor.

LOJİSTİK KÖY’E BÜYÜK DESTEK

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin üzerinde önemli durduğu diğer bir proje ise Lojistik Köy. Bu proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi 4,8 kilometre uzunluğunda lojistik merkez ana ulaşım yolunda kazı, dolgu çalışmalarını tamamladı. Gidiş geliş olarak planlanan yolun 4 kilometresi ise beton yol olarak kaplandı. Ana ulaşım yolu üzerinde 2 adet ikiz köprüsü yapılacaknün yapım ihalesi de 15.

LİMAN VE GERİ DOLGU SAHASI

Büyükşehir Belediyesi'nin liman ve lojistik geri dolgu sahası inşaatı da devam ediyor. Yaklaşık 50 hektarlık alanda liman geri sahası oluşturularak, bu alanda lojistik, soğuk hava deposu, antrepo ihtiypaçlarını giderecek yeni depolama alanları oluşturulacak ve lojistik destekler sağlanacak. Burası aynı zamanda lojistik merkez projesinin bağlantı noktası olarak planlandı. 12 metre draft derinliğine sahip olacak, limana mendirek yapılacak ve 30 bir DTW tonluk gemiler yanaşabilecek.

GOLF SAHASI TURNUVALARA HAZIRLANIYOR

Büyükşehir Belediyesi'nin Atakum'da golf sahası ve Akademisi projesi de 2017'ye damasını vurdu. Hali hazırda 9 çukurlu olarak yapımı tamamlanan sahanın daha iyi kullanımını sağlamak adına uluslararası turnuvalarda evsahipliği yapabilmesi için çukur sayısı arttırıldı. 9 delik sayısı 18'e çıkartıldı. Tahkimat işi ise devam ediyor.

SAMSUN MÜZESİ ŞUBAT’TA TAMAM

Büyükşehir'in önemli projelerinden birisi de Samsun Müzesi Projesi. Bu projenin finansmanının yüde 75'i Kültür ve Turizm Bakanlığı, yüzde 25'i Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. Yapı içerisinde sergi alanı, hediyelik eşya satış mekanları, yeme-içme alanları, toplantı ve eğitim salonları bulunacak. Samsun Müzesi, 2018 şubat ayında tamamlanacak.

SAMSUN’A BİLİM MERKEZİ

Öte yandan Bilim Merkezi Projesi, Büyükşehir'in hayata geçirmek için 2017'de hızlandırdığı diğer bir proje oldu. Tekkeköy Gelemen'de yaklaşık 11 bin metrekarelik parselde 7 bin 500 metrekare inşaat alanına sahip bilim ve teknoloji merkezinin amacı, yeni yetişen nesile bilimi sevdirmek, fiziksel ve kimyasal deneylerin yapılacağı laborutvar imkanları sağlamak. 41 milyon 500 bin TL tutarındaki projenin 22 bin 500 TL'lik inşaat maliyetini büyükşehir belediyesi karşılayacak. 19 bin TL tutarındaki deneylerin yapılacağı alandaki sergi ve deney ünitelerinin tamamı TÜBİTAK sağlayacak.

BETON YOLDA TÜRKİYE’YE MODEL OLDU

Büyükşehir Belediyesi 2017 yılında asfalt yol ve Türkiye'ye örnek olan beton yol çalışmalarını daha da artırdı. 30 Mart 2014 tarihinden 10 Ocak 2018 tarihine kadar 981 kilometre betonarme yol ve 331 kilometre bitümlü sıcak karışım yol olmak üzere toplam 1312 kilometre nitelikli yol yapıldı. Tamamlanan yol kaplama projelerinin toplam tutarı ise 385 milyon TL oldu.

KARŞI KÖYLER KÖPRÜYLE BİRLEŞTİ

2017'de ayrıca Kızılırmak üzerinde Türbe- Kalaycılı mahallelerini birleştiren köprü yapıldı. Fener-Karıncak mahallelerini birleştirecek 14 kilometrelik köprü çalışması da tamamlanmak üzere. Çarşamba'da Yeşilırmak üzerinde ise Köklük-Hacılıçay mahalleri 19 kilometrelik köprüyle birleştirilirken, Hürriyet-Kumtepe mahalleleri arasındaki 23 kilometrelik köprü de tamamlandı

KUŞ CENNETİ BİR BAŞKA GÜZEL

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın, Samsun'un turizmde öne çıkması için büyük önem verdiği Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Projesi'nde de önemli adımlar atıldı. Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınan bölgede, çirkin ve kaçak yapılaşmalar ortadan kaldırıldı. Smasun'da anayol güzergahlarına Kuş Cenneti'ni tanıtan taglar yerleştirildi, ayrıca Kuş Cenneti'ne giden yol üzerindeki binaların dış cepheleri boyandı. Bunun yanı sıra Yörükler Mahallesi Köseoğlu mevkiinden Aybedir adası arasında göl ulaşımını sağlamak amacıyla 150 metre uzunluğunda iki iskele yapıldı. Kuş Cenneti yaban hayvanları ilkyardım ünitesi faaliyetine başlarken, doğal hayatın korunması ve kaçak avcılığın önlenmesi amacıyla jandarma kontrol üniteleri yapıldı. Bölgede atlı jandarma timleri de görevlerine başladı. Kuş Cenneti'ni ziyarete gelenlerin at binme keyfini yaşayabilmeleri için de 400 metrekare kapalı alanda at barınağı ve 10 araçlık karavan park yapım çalışmaları da tamamlandı.

KIRSALDA KALKINMA VE TEMİZ SU SEFERBERLİĞİ

2017 yılında kırsal kalkınmanın sağlanması için 9 milyon 39 bin TL tutarında proje destek veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, özellikle kırsalda içme suyu, kanalizasyon çalışmalarını da SASKİ eliyle gerçekleştirdi. SASKİ 2017'de 2 milyon 722 bin 305 metre içme suyu şebeke ve isale boruları döşedi. 148 adet su deposu, 56 adet terfi binası, 22 adet sondaj binası, 268 adet vana odası inşaatı planlandı. Bu projelerde ise yüzde 42.31 oranında fiziki gerçekleşme sağlandı.

Gülsüm ATİK 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER