Burası Samsun!

Avrupa çapında çok sınırlı bir yayılışa sahip ve hızla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan eşsiz bir alüvyon orman ekosistemine sahip Samsun’un Çarşamba ilçesindeki Hacı Osman Ormanı, bilimsel çalışmaların da odağında

Burası Samsun!

Samsun’un Çarşamba ilçesi Çınarlı Mahallesi sınırlarındaki Hacı Osman Ormanı, eşsiz alüvyon ekosistemi ile tüm Dünyanın nadir ormanlarından biri durumunda.1 Ekim 1997 ve 2 Aralık 1998 tarihlerinde Samsun Bölge Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından alınan iki ayrı kararla 1. Derece Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınan eşsiz orman, ağaç ve bitki varlığı ile dikkati çekiyor.

80 HEKTARI ORMAN ALANI

Ayrıca 7 Nisan 1997 yılında Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından da Hacı Osman Ormanı Tabiat Koruma Alanı olarak belirlenen eşsiz orman, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan edildi. Orman İşletmesi Müdürlüğü’nün koruması altında da olan, 120 hektar alana sahip Hacı Osman Ormanı’nın 80 hektarlık kısmı orman alanı olarak doğadaki yerini alıyor. 

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR

Yeşilırmak Deltası’nın getirdiği alüvyonlarla oluşan ve Dışbudak, Meşe, Dışbudak Yapraklı Kanatlı Ceviz, Kayacık, Karaağaç, Doğu Gürgeni, Akçaağaç önemli bitki türlerini oluşturan eşsiz orman, bilimsel çalışmalara da ev sahipliği yapıyor. Alanda yapılan bilimsel çalışmalarda; ağaç katına ait 12 takson (Sınıflandırmada tüm birimlerin adı), çatı katına ait 30 takson, ot katına ait 68 takson tespit edildi. 


Tolga BİRGÜCÜ
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER