Bu sakatatlar nereye gidiyor?

Samsun’da bir kamyonun kasasına oldukça sağlıksız bir ortamda doldurulan sakatatların nereye götürüldüğü merak konusu oldu

Bu sakatatlar nereye gidiyor?

Son dönemlerde fiyatı giderek artan ürünler haline dönüşen sakatatların karkas etinden hazırlanan et ürünlerine katıldığı iddiaları ortaya atıldı. Samsun'da da lokantalardan toplanan sakatat türündeki etlerin bir kamyonun arkasına oldukça sağlıksız koşullarda yüklenmesi objektiflere böyle yansıdı.  Samsun'un Cumhuriyet Caddesi'nde bir çöp konteynırının içinde lokantalardan toplanan sakatatların üstü açık ve pis bir ortama döküldüğü görüldü. Toplanan sakatatların nereye götürüldüğü belirlenemezken, söz konusu kamyonun herhangi bir resmi kuruma ait olmadığı öğrenildi.  
KARKAS ETLERE Mİ KATILIYOR?
Öte yandan karkas etinden hazırlanan et ürünlerine sakatat kattığı tespit edilen işletmelere geçen yıl toplam 717 bin 801 lira idari para cezası uygulanmıştı. Geçen seneki denetimlerde alınan et ürünleri numunelerinden 104'ü mevzuata aykırı bulundu. Mevzuata aykırı yabancı doku tespit edilen 104 numunenin 49'unda sakatat tespit edilmişti. Türkiye'de gıdalarda kullanılabilecek katkı maddelerine ilişkin hususları belirleyen Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği ile de geleneksel et ürünlerinde bazı katkı maddelerinin kullanımına yasak getirilmişti. Bu düzenlemelerle kanatlı parça etlerinin dökme olarak satışına, perakende işletmelerde fermente sucuk, ısıl işlem görmüş sucuk, pastırma gibi et ürünlerinin üretilmesine, lokanta, restoran, otel ve hazır yemek üreten işletmeler gibi son tüketiciye yemek hizmeti veren işletmelerde çiğ et ve pişmemiş köfte gibi çiğ durumda bulunan hazırlanmış et karışımları satışına izin verilmezken, karkas etinden hazırlanan et ürünlerine sakatatın katılamayacağı da 2012'de yayımlanan tebliği ile hükme bağlanmıştı. Öte yandan yetkililer, vatandaşlara “Emin olmadığınız yerden sakatat almayın ve şüpheli durumlarda bizi arayın” uyarısında bulunuyorlar.
Gülsüm ATİK 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER