Bu meydanın dünyaya verdiği mesaj çok anlamlı

"10. Uluslararası Öğrenci Buluşması" Samsun'da da coşkulu bir şekilde başladı.

Bu meydanın dünyaya verdiği mesaj çok anlamlı

"10. Uluslararası Öğrenci Buluşması" birçok şehirde olduğu gibi Samsun'da da coşkulu bir şekilde başladı.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu(UDEF) ve Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda 10. Uluslararası Öğrenci Buluşması programı düzenlendi. Etkinlik uluslararası öğrencilerin Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra öğrenciler geleneksel enstrümanlarıyla şarkılar söyleyerek dans gösterileri yaptılar. Etkinlik alanında 60 ülkenin standı bulunuyor. Uluslararası öğrenciler bu stantlarda kendi kültürlerini yansıtan geleneksel kıyafet ve eşyaları sergiliyor. Vatandaşlar iki gün boyunca açık olacak stantları gezebilecek. 10. Uluslararası Öğrenci Buluşması'nın finali geniş bir katılımla 13 Mayıs'ta İstanbul'da olacak.

Karaaslan: "Bu meydanın dünyaya verdiği mesaj çok anlamlı"

Uluslararası öğrenci buluşmasının çok anlamlı olduğunu söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, "Farklı kültürlerin farklı renklerin bir arada olduğu, bize önemli bir öğreti sağlayan, geleceğe daha güçlü bakmamızı sağlayan bu buluşma bu yönüyle çok anlamlı. Sadece Samsun'a Türkiye'ye değil dünyaya verdiği mesajla da çok anlamlı. OMÜ uluslararası öğrenci bakımından Türkiye'de önemli bir konumda. Artık OMÜ'nün uluslararası bir kimliği var. Cumhurbaşkanımızın dünyaya verdiği 'Dünya 5'ten büyüktür' mesajını bu meydanda bir kez daha görüyoruz" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi ve stantlar gezildi. Etkinliğe ayrıca; AK Parti Samsun Milletvekilleri Orhan Kırcalı ve Hasan Basri Kurt, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, Kredi Yurtlar Kurumu Samsun İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, OMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Vedat Ceyhan ve Prof. Dr. Mehmet Kuran, uluslararası öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bilgiç: "Uluslararası öğrenci oranımızı yüzde 10'a çıkarmak istiyoruz"
OMÜ olarak çok fazla uluslararası öğrenciye sahip olduklarını belirten OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, "Bu öğrencilerin OMÜ'deki toplam öğrenci sayısı içerisinde yüzde 5 oranında. Türkiye'deki toplam uluslararası öğrenci sayısı arasında da yüzde 3 civarındadır. Biz bu sayıyı daha yukarılara taşımak istiyoruz. Uluslararası öğrenci oranımızı yüzde 10 seviyelerine çıkarmak istiyoruz. Burada bir kültür paylaşımı söz konusu. Bu kültürel beraberlikler çok güzel sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Biz onların aramızda olmasından son derece mutluyuz. Onlara daha imkanlar sunabilmek için çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

Kabadayı: "Eğitim hicreti yapmak için şehrimize gelmiş bulunmaktadırlar"
10. Uluslararası Öğrenci Buluşması programının açılış konuşmasını yapan Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Genel Sekreteri Doç. Dr. Menderes Kabadayı, "OMÜ'de 101 ülkeden 2 bin 642 öğrenci misafir olarak ülkemizde eğitim görüyor. Bu kardeşlerimiz adeta eğitim hicreti yapmak için şehrimize gelmiş bulunmaktadırlar. Bize tarihin bize yüklediği misyona sahip çıkmak adına bu kardeşlerimize yol gösteriyor, yardımcı oluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği gibi tek vatan tek devlet tek millet tek bayrak olmak adına ümmet bilinciyle hareket ediyor; dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın bu kardeşlerimizle bütünleşiyoruz. Samsun halkı da bu kardeşlerimize sahip çıkıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2017, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER