Bu Mesele AK Parti Meselesi Değildir

Emekli Jandarma Yüzbaşı Cengiz Balcı, “Maalesef ülkemizde AK Parti’ye muhalif olan bazı kesimler adeta darbeyi desteklercesine sesiz sedasız beklediler. Bu kabul edilebilir bir davranış değildir. Bu meselenin AK Parti meselesi olmadığını halk sokaklarda herkese gösterdi” dedi

Bu Mesele AK Parti Meselesi Değildir

Samsun Barosu’nda avukatlık yapan ve 1983 yılında Kara Harp Okuluna başlayarak askeri hayata adım atan Cengiz Balcı, 1997 yılında Jandarma Yüzbaşı rütbesinde iken emekli oldu. Askeri sistemi ve vatan müdafaasında halka silah doğrultmak diye bir şeyin olmadığını kaydeden Balcı, “Yapılan darbe girişimine karşı en güzel cevabı halk verdi” dedi.

 

‘SİLAHIMI ALARAK DIŞARI ÇIKTIM’

Cuma günü yaşanan darbe girişiminin ardından halk sokağa inerek darbeye karşı dururken kendisinin de sokağa çıktığını belirten Emekli asker Cengiz Balcı ilk haberi aldığında dengesini kaybettiğini belirtti. Balcı, “Darbe yapıldığını haber aldığım an silahımı alarak sokağa çıktım. Sosyal medyadan da insanların sokağa çıkmaları hususunda davet ettim. İlk haber aldığımda dengemi kaybettim. Babamın oğlu olsa, affedilecek bir durumu yok bu hareketin. Kimsin sen? Kim izin verdi sana darbe yapmaya? Darbe yapılacaksa onu halk sandıkta yapar. Sandıkta getirdiğini yine sandıkta gönderir. Bir avuç vatan haini ortaya çıkmış düzeni değiştireceğiz diyor. İnsanların vergisiyle alınan silahları ve tankları kullanarak o insanlara doğrultmanın hiçbir izahı yoktur. Hiç kimse kendini vatansever olduğunu iddia etmek durumunda değildir. Asker de olsa bu böyledir. Her meslek grubundan her vatandaş bu vatan uğruna her zaman hiç düşünmeden cepheye gidecek kadar vatanseverdir” dedi.

SESSİZ KALMAK DAHİ BİR İHANETTİR

Balcı, “Demokrasinin korunması lazım. Çok şükür ki acemice yapıldı ve emellerine ulaşamadılar. İnsanlar tankların önüne geçtiği ve ölümü göze aldığı müddetçe bu eylemi başaramazlar. Bu darbe tabii ki dış destekli. Fetullah terör örgütünün desteği ile yapıldığı ortaya koyulmakta. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez bir durum. Bunun yanında yer almak ihanet olduğu gibi sessiz kalmak dahi bir ihanet. Bu mesele artık AK Parti meselesi değildir. Meydanlarda sadece AK Partililer değil sosyal demokratlar dahi vardı. Bunun tek izahı milletin vatan savunmasıdır. AK Parti olduğu halde yıllarca Büyük Birlik Partisine oy verdim. AK Parti ile bir bağım olmadığı halde de vatanı savunmak için yapılan bu darbe girişimine karşı durdum. Burası muz cumhuriyeti mi? Hangi çağda yaşıyoruz ki silahla kalkıp darbe yapıyorsun” diye kaydetti.

ASKERLERİ KANDIRDILAR

Darbe emrinin kanunsuz olduğundan emre itaat edilmemesi gerektiğini kaydeden Balcı, “Askerleri kandırmaları dahi kabul edilebilecek bir durum değil. Er düzeyindeki askerlerin büyük kısmının bu hareketin içerisinde olduğuna inanmıyorum. Fakat rütbeli birçok personelin ise bundan habersiz olduğuna da inanmıyorum. Türkiye’nin her tarafında bir kısım hareketlilik oldu. Asker bu eylemde emri Genel Kurmay Başkanından dahi alsa kanunsuz bir emir olduğundan itaat etmemelidir. Ben şu an halen asker olsaydım general rütbesinde olacaktım ve hiç kimse kesinlikle bu emri veremezdi. Eğer buna kalkışsalar dahi hiç tereddütsüz karşı çıkardım. Yapılan darbedir. Darbe başarılı olsa dahi gelecek olan cezayı kabul ederek reddetmek lazım” diye ifade etti.

HALK VATAN SAVUNMASI YAPTI

Balcı, “Darbe girişimi başladığında ve akabinde bildiri yayınlandığında diğer ordu komutanlarının da açıklama yaparak bu darbeyi kabul etmediklerini beyan etmeleri lazımdı. Genel Kurmay Başkanının emri ile yapılmadığını ve bir grup hain tarafından darbe girişiminde bulunulduğunu deklare etmeleri daha uygun olacaktı. Bu darbe girişimini Fettullahçı grup yaparken bazı Kemalist gruplarda belki başarılı olurlar ümidiyle sessiz bir şekilde beklemeye geçtiler. Maalesef ülkemizde AK Parti’ye muhalif olan bazı kesimler adeta darbeyi desteklercesine sessiz sedasız beklediler. Bu kabul edilebilir bir davranış değildir. Bu meselenin AK Parti meselesi olmadığını halk sokaklarda herkese gösterdi” diye konuştu.

BUNLAR HASTA TİPLER

Balcı, “Toplum cemaati tanımıyor. Bunlar, 15 günde bir Fettullah Gülen, Said Nursi ve peygamber efendimizin bir araya gelerek istişare ettiğini düşünen hasta tipler. Buna inandırılmışlar. Bu adamların her şey yapması muhtemel. Darbe yapanlar için ve terör suçları için idamın gelmesini destekliyorum. Fakat yeni yapılacak bir yasa değişikliği olsa dahi geçmişte suç işleyenleri hukuken idam etmek mümkün değil. Özel bir yasa çıkartmak dahi Anayasayı ihlal olacağından idam etmek hukuken uygun değildir. Bunların cezası ömür boyu hapis cezasıdır. Bir hukuk devletine de idam etmek yakışmaz” şeklinde konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER