Bu iki endemik tür Samsun’un değeri

Doğa Bilimci Prof. Dr. Ahmet Karataş, doğada nadir bulunan iki bitki türünün Samsun’da yetiştiğine dikkati çekti. Karataş, bu endemik türlerin; ‘Polygonum samsunicum’ (Madımak Otu) diğeri ise ‘Aristolochia samsunensis’ (loğusa otu) olduğunu söyledi

Bu iki endemik tür Samsun’un değeri

Doğa Bilimci ve Kuş Gözlemcisi Prof. Dr. Ahmet Karataş, Samsun’da gözlemlediği endemik bitki türleri hakkında Gazete Gerçek’e konuştu. Doğa Bilimci Karataş, “Bitkileri mümkün olduğunca uzman arkadaşlarımıza teşhis ettirip bilimsel olarak arşivlemeye incelemeye gayret ediyorum. Davis’in meşhur Türkiye ve Ege Adaları Florası adlı 11 ciltlik kitabında Samsun’dan elliye yakın (TÜBİVES kayıtlarına göre 46 tür) bitki türü endemik olarak veriliyor. Yalnız burada, bu 46 tür sadece Samsun’a ait tür değil. Bazısı sadece Samsun sınırlarında, diğerleri ise Türkiye dışında başka hiçbir ülkede bulunmayan ama Samsun’da da görülenler. İki bitki türümüzün adı Samsunlu anlamında; biri madımak türlerinden ‘Polygonum samsunicum’, diğer lohusaotlarından ‘Aristolochia samsunensis’. İlki için, TÜBİVES’te sadece Samsun’da 900 m civarındaki meşelik ormanlarda yetiştiği bilgisi var. Diğeri de yine sadece Samsun’dan biliniyor” diye konuştu.

YÜKSEK KESİMLERDE YETİŞİYOR

Samsun Madımak’ı Polygonum Cognatum (Polygonaceae): Gövdesi toprak üstüne yatık, pembe çiçekli, çok yıllık bir bitkidir. Yaprak kını gövdeyi sarar ve zarımsıdır. Yapraklar elips biçiminde, kısa saplı ve ekseri sivri uçludur. Çiçekler yaprakların koltuğunda kümeler halinde, pembemsi renkli ve 4-5 mm boyundadır (Demir, 2006: 55-60). Halk arasında romatizmaya iyi geldiği düşünülmektedir (Tuzlacı & Doğan, 2010: 136-143). Samsun ve çevresinde madımak olarak bilinen bu bitki daha çok yüksek kesimlerde yetişmektedir.

YERİ SIR GİBİ SAKLANIYOR

Samsun Lohusaotu (Aristolochia Samsunensis) bitkisi; tespit edilen bitkilerden en çok da dünyada sadece Samsun'da bulunmakta olup ve yeri sır gibi saklanan bitki türüdür. 1962 yılında tespit edilen Samsun Lohusaotu (Aristolochia Samsunensis) bitkisi, Türkiye Bitkileri Envanteri’nde yürütülen çalışmalarda bitkinin yurtdışına kaçırılması ihtimaline karşı, yetiştiği bölge hakkında kesinlikle bilgi paylaşımı yapılmazken, zehirli bitkinin sağlık için yararlı olup olmadığı halen araştırma aşamasında.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER