Bu gül özelliği ile dikkat çekiyor

Samsun'da peysaj çalışmalarında kullanılan Meiland gülü, -35'C soğuğa, 50'C sıcaklığa ve kuraklığa dayanabiliyor ve yılda 8 ay çiçek açılıyor.

Bu gül özelliği ile dikkat çekiyor

35'C soğuğa, 50'C sıcaklığa ve kuraklığa dayanıklılığı ile mevsimsel şartlara direnç göstermesi ve yılda 8 ay çiçeklenme özelliği ile dikkati çeken Meiland gülü, Samsun’u süslüyor

Anavatanı Anadolu ve Çin olan kırmızı, pembe, sarı renkte büyük ve halk arasında ‘Kesme gül, Aşılı gül, Meiland gül, Meyland gül, Baston gül, Kırmızı gül, Pembe gül, Sarı gül, Yediveren gül, Kokulu gül, Sarmaşık gül, Turuncu gül, Beyaz gül’ gibi isimlerle adlandırılan Rosa Meilland, Samsun’un bulvarları ve buralardaki refüjlerini süslüyor.

VERİMSİZ TOPRAKLARDA ZORLANMADAN GELİŞİYOR

Gazete Gerçek’e konuşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü yetkilileri, “Dünyadaki en iyi gül bile senede iki defa açarken, bu gül yılda 8 ay boyunca çiçeklenme özelliği var. Ayrıca, bu gül soğuğa dayanıklılığıyla da ünlü. -35'C soğuğa, 50'C sıcaklığa ve kuraklığa dayanıklıdır. Verimsiz topraklarda zorlanmadan gelişebilir. Hava kirliliğinden ve egzoz gazından etkilenmez. Budandığında çiçek verimini iki kat arttırabilir. Bütün bu özellikleri ile peyzaj uygulamaları için oldukça elverişli bir gül türüdür. Kırmızı, sarı, turuncu, pembe ve beyaz gibi renkleri olan gülün biz kırmızı ve beyazlarını kullanıyoruz. Peyzaj alanlarımız ağırlıklı olmak üzere dikimini gerçekleştiriyoruz. Çan biçiminde açan gülün bakımı da diğer çiçeklere oranla çok daha rahat” bilgisini verdi.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER