Bu Darbe Kabul Edilemez

FETÖ terör örgütüne mensup subay ve askerlerin darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlanınca, iş dünyasının temsilcileri de rahat bir nefes aldı. Samsun'daki patronlar, "Demokrasiden geri adım yok. Ekonomideki yaralarımızı kısa zamanda saracağız" mesajları verdi

Bu Darbe Kabul Edilemez
FETÖ terör örgütüne mensup asker ve subayların darbe girişimi sonrasında dün borsa sert bir düşüşe geçerken, Samsun'daki işadamları darbe girişiminin ekonomiye etkisinin en kısa zamanda savuşturulabileceği görüşünde. Samsun'da ekonomi dünyasının nabzını tutan patronlar, demokrasiye tam bağlı olduklarının mesajını verirken, darbe girişiminin ekonomiye etkilerinin en kısa zamanda atlatılabilmesi için daha çok çalışacaklarını dile getirdiler.
DARBE KABUL EDİLEMEZ
Karadeniz Genç İşadamları Federasyonu (KARGİF) Başkanı Levent Özden, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının demokrasiye inanan ve demokrasiyle yönetilmeyi arzu eden bir toplum olduğunu ifade eden Özden, "Demokrasiye hiçbir müdahale kabul edilemez. Demokrasiyi korumak için tüm kurum ve kuruluşların sorumluluk alması, aktif görev alması zorunludur. Cuma gecesi yaşanan gelişmeleri genç işadamları olarak an be an takip ettik. Yaşadığımız son 3 ündür tüm siyasi partileri, demokratik toplum örgütleri ve toplumumuzun demokrasiye sahip çıkmasının gururunu yaşıyoruz. Ülke olarak bir olduk birlik olduk. Bu çok anlamlıdır" diye konuştu.
PİYASALAR NORMALA DÖNMELİ
Her türlü darbe girişiminin karşısında olduklarını söyleyen Özden, darbe girişiminin ekonomiye etkilerini değerlendirirken de şunları söyledi: "Askeri darbeler ekonomik ve sosyal hayatın her zaman geriye gitmesine neden olur. Türk genç işadamları olarak her zaman devletimizin ve hükümetimizin yanında ve demokrasiden yan olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Çok ağır bir süreç yaşadık. Şükürler olsun ki başarısızlıkla sonuçlandı da işyerlerimize huzur içinde gelebildik. Bu vahim olayın ekonomiye yansımaması mümkün değil. Çünkü global ekonomi dünyasında yurt dışındaki haber akışlarından bile dolar, Türk lirası ve borsa etkileniyor. Durum böyleyken yerelde yaşanan böyle ağır bir olaydan, ekonominin etkilenmemesi mümkün değil. Ama böylesine ağır bir haber akışına rağmen, ekonomik sürecin de oldukça sağlıklı yönetildiğini düşünüyorum. İşadamları zaten 3 yıldır siyasi tansiyonun çok yüksek olması nedeniyle iş hayatlarını yönetmek için oldukça zorluklarla mücadele ediyorlar. Her şeye rağmen süreç doğru yönetildiği taktirde en az hasarla, bu süreçten çıkacağımıza inanıyorum. Hükümetimizden arzumuz, yaşadığımız bu süreci soğukkanlı bir şekilde bizden yana yönetmesi ve piyasaların normale dönmesini bekliyoruz."

Gülsüm ATİK
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER