Bu da Tahinli Ramazan pidesi

Samsun’un Bafra ilçesinde geleneksel olarak her sene Ramazan ayı içerisinde yapılan tarihi meşhur tahinli Ramazan pideleri, vatandaşların ilgi odağı olmaya devam ediyor

Bu da Tahinli  Ramazan pidesi

Tarihi Tahinli Ramazan Pidesi ustası Muhammet Özdemir, Gazete Gerçek’e konuştu.

Muhammet usta, yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 13 yıldır tarihi tahinli Ramazan pidesini vatandaşlarımıza beğenisine sunuyoruz. Ramazan aylarının olmazsa olmazı haline gelen ramazan pideleri yeniden halkın gözdesi haline geldi. Biz de geleneksel olan ve 1977 yılından beri Ramazan ayında adeta bir vazgeçilmez haline gelmiş olan Tarihi Tahinli Ramazan pidelerini iftara ve sahura vatandaşlarımız için hazır hale getiriyoruz” diye konuştu.

GÜNDE 2 BİN 500 ADET…

Bafra Sönmezler Fırın İşletme Sorumlusu Oğuzhan Özdemir, şöyle devam etti; "Tarihi ve Meşhur olan Tahinli Ramazan Pidesini 35 -40 yıl önceye dayanan tarihi var. Atalarımızdan bize miras kalmış bu güzel gelenek ile tarihe mal olmuş meşhur tahinli ramazan pidesini yaklaşık 13 yıldır yapıyoruz. Tahinli pidemiz, çok lezzetli ve özel bir pidedir. Pide hamuru ile tahinin muhteşem birleşiminden meydana gelmektedir. Her gün yaklaşık 4-5 kazan Tahinli Hamur Pidesi, ustalarımız tarafından hijyenik bir ortamda hazırlanıyor. Günde 2 bin 500 adet pidemizi, taş odunlu fırınımızda pişiriyoruz” şeklinde konuştu.

YURTİÇİ VE YURTDIŞINA KARGO

“Ustalarımız, fırın sıcaklığı yaklaşık 250 dereceye varan sıcakta ve artan hava sıcaklıklarına rağmen pidelerimizi hazırlıyor. Pidemize talep her geçen yıl daha da artıyor” diyen Oğuzhan Özdemir, “Tahinli Ramazan pidemizi, yurt içi ve yurt dışında hastası olanlara da kargo ile gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ebubekir YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER