Bizim İçin Başkanlık Sistemi Önemli

AK Parti’de 81 ilin yöneticileri arasında yapılan temayül yoklamasına Samsun'dan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel'in de yer aldığı 5 isim katıldı. Göksel, “Kimin genel başkan olduğu değil bizim için başkanlık sistemi önemli” dedi

Bizim İçin Başkanlık Sistemi Önemli

AK Parti'de 81 ilin yöneticileri arasında genel başkanlık konusunda temayül yoklaması yapıldı. Toplamda 329 kişi, Samsun teşkilatından ise 5 kişinin katıldığı toplantıda, tek soru olarak "Genel Başkan olarak kimi görmek istiyorsunuz?" sorusu yöneltildi. Büyük çoğunluğun Binali Yıldırım'ın ismini yazdığı, Samsun teşkilatında da Yıldırım'ın adının ön plana çıktığı öğrenildi. Milletvekilleri arasında dün yapılan yoklamada da Binali Yıldırım adı ön plandaydı.

SAMSUN’DA 5 İSİM KATILDI

AK Parti Genel Merkezi'nde pazartesi günü il yöneticileriyle dün de milletvekilleri devam eden temayül yoklamasına, 81 ilin il başkanı, kadın ve gençlik kolları başkanları, belediye başkanları, il genel meclisi başkanları çağrıldı. İl günkü temayül yoklamasına Samsun'dan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser ile İl Gençlik Kolları Başkanı Caner Göktepe katıldı.

TEK SORU YÖNELTİLDİ

Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş'ın yardımcıları, sorumlu oldukları illerin, il başkanlarıyla gruplar halinde görüştü. AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Samsun'dan çağrılan 5 isim olarak pazartesi günü Ankara'da temayül yoklamasına katıldıklarını belirterek, Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş başkanlığında toplantıya geçildiğini, partililere tek soru yöneltilerek, "Genel Başkan olarak kimi görmek istiyorsunuz?" denildiğini belirtti. Göksel dağıtılan zarflara da tek bir ismin yazılmasının istendiğini ve yazdıkları zarfları da sandıklara attıklarını söyledi.

ÖNEMLİ OLAN BAŞKANLIK SİSTEMİ

Temayül yoklaması ve AK Parti'nin yaklaşan olağanüstü kongresi ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Göksel, "AK Parti olarak samimiyetle söyleyelim, bizim meselemiz, bir davamız; O da milletimize hizmet etmek. Bütün kurumlarımız halen işliyor. Kurucular kurulumuz, kurucu genel başkanımız yanımızda. Başkanlık sistemine geçişi parti olarak istiyoruz. O yüzden genel başkanın kim olduğu ya da kim olmadığından ziyade dava peşinde koşmamız önemli. O yüzden kimi yazdığımız önemli değil" diye konuştu.

BİZ HİZMET PARTİSİYİZ

AK Parti'nin Türkiye genelinde 10 milyon üyesi olduğuna işaret eden Muharrem Göksel, "Biz insanları ne diye bu partide tutuyoruz. Hizmet yapacağız, Türkiye'yi kalkındıracağız, Türkiye'nin ikbali diye. O yüzden genel başkanın kim olduğu kim olmadığı önemli değil. Hizmet hareketi olarak, Erdemliler hareketi olarak bu böyle devam eder" dedi.

 

BUYIL REFERANDUM OLUR

Bu yıl içerisinde erken seçim olabileceği iddialarını da değerlendiren Muharrem Göksel, "Böyle bir şey yok. Bu aşamadan sonra başkanlık sistemi ile ilgili çalışmalar olacak. Seçimle ilgili sadece referandumla ilgili çalışmalar olabilir" diye konuştu.

MİLLETVEKİLLERİ DE TEMAYÜLDE

AK Parti'de geleneksel temayül yoklaması dün de milletvekilleri, kadın ve gençlik kolları MKYK'ları, Merkez Disiplin, Siyasi Etik ve Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyeleriyle devam etti. Samsun milletvekilleri Akif Çağatay Kılıç, Çiğdem Karaaslan, Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt ve Orhan Kırcalı, partide genel başkan olarak kimi görmek istediklerini içeren zarfları temayül sandığına attılar.

GENEL BAŞKAN NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Temayül yoklamalarıyla ilgili bilgiler, AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongre Tertip Komitesi Üst Kurulu'na sunulacak. Mustafa Ataş'ın başkanlık yapılacağı kurulda, TBMM'yi temsilen Grup Başkanvekilleri adına Nurettin Canikli, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız, Genel Merkez Kadın ve Gençlik Kolları başkanlarının da bulunduğu bu komisyonda temayül değerlendirilecek. AK Parti'de genel başkan adayının bugün ya da cuma günü açıklanması bekleniyor.

Gülsüm ATİK

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER