Biz soydaşız ortak kültürümüz var

Valimiz Sayın Osman Kaymak ve Eşi Emine Kaymak, 23.10.2017 Pazartesi günü saat 14.00’de Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Türkiye ve Kazakistan'ın diplomatik ilişkilerinin 25.yılı anısına düzenlenen programa katıldı.

Biz soydaşız ortak kültürümüz var

Valimiz Sayın Osman Kaymak Türkiye-Kazakistan diplomatik ilişkilerinin 25. yılı nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Kazakistan Milli Kütüphanesi iş birliğinde düzenlenen programa katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler Başkan Vekili Çetin Akar konuşmasında, ‘Biz her iki ülkenin devlet başkanlarının liderliğinde gelişen, ilerleyen ve Türk - Kazak kardeşliğini yani bu soy, din ve kültür kardeşliğini ilerletmek için bu konserin bir başlangıç, daha doğrusu bitmeyen bir başlangıç olduğunu biliyoruz. Kazakistan'dan gelen tüm sanatçı kardeşlerimize Türkiye'yi ziyaret ettikleri için ve bize Kazak kültürünü tanıttıkları için teşekkür ediyoruz.’ dedi.
 
Kazakistan Milli Kütüphanesi Başkan Yardımcısı Saltanat Yelemessova yaptığı konuşmasında,‘Kazakistan Kültür Günleri'nin Samsun ayağında iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 25. yılını kutlamak için bu konseri düzenledik. Samsun'daki bu etkinliğimiz Kazak medeniyeti ve kültürü ile tanışmanızda size yardım edecek ve anlamanızı sağlayacaktır.’ dedi.
 
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç yaptığı konuşmasında "Dünyanın kardeşliğe çok ihtiyacı olduğu günler içerisindeyiz. Gerçekten kardeş olan toplumların aralarındaki bu bağı kuvvetlendirecek birçok faaliyete, girişime ve duruşa ihtiyacımız var. Bugün Kazakistan'ın kültürel mirasından bazı esintiler bizimle paylaşılacak. Hepimiz biliyoruz ki kanımızda depreşen güzel duygular, genetik kodlarımızdaki buluşmalar gözlerimizin önüne gelecek. Ben bu güzel anı teneffüs edeceğimiz herkese teşekkür ediyorum ve OMÜ olarak bu tarz etkinliklere her zaman kapımızın açık olduğunu söylemek istiyorum.’ dedi.
 
Valimiz Sayın Osman Kaymak burada yaptığı konuşmasında ‘Değerli Arkadaşlar Samsunda göreve başlayalı 4 ay oldu. Ben de Samsun'u ve Samsunluları tanımaya çalışıyorum, fırsat buldukça kurumların programlarına katılmaya çalışıyorum. ‘Kazakistan Kültür Günleri’ ile ilgili daveti aldığımda özellikle değerli Eşim ile birlikte katılmak istedik. Biz dombra şarkısını çok seviyoruz. Orada kendimizden paylar buluyoruz. İnanıyorum ki bir Türk olarak aynı duyguyu sizde yaşıyorsunuz. Bu güzel şarkıyı söyleyen insanlar misafir gelmişler dedik ve memnuniyetle programa katıldık.
 
Çok değerli arkadaşlar malum dedelerimiz Orta Asya’dan Türkistan’dan Kazakistan’dan Özbekistan’dan yani atayurtan anayurda geldiler. Biz soydaşız, ortak kültürümüz var. Bizim bu ortaklığımız dünya barışı için bir tehlike değil katkı oluşturmaktır. İnsanların aynı dili konuşarak birbirlerini anlamaları ve birbirlerine destek olmaları çok önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti o yönüyle dünyada barışın egemen olması, hakim olması için yoğun gayret sarf ediyor. Aslında biz Türkler hem Selçuklu, hem de Osmanlı Dönemi'ndeki  birlikteliğimizi maalesef bir arada tutamıyoruz. Üniversitemizde yabancı ülkelerden gelen gençler var, o yönüyle aslında bakıldığında sevgili gençler biz tekrar Türk Soydaşlığı ortak paydasında bir araya gelerek, dünya barışına dünyanın kalkınmasına katkı yapabiliriz. Ondokuz Mayıs Üniversitesi o yönüyle bence önemli bir iş yapıyor. İlimizde yabancı öğrencilerimizin sayılarını biz artırmayı düşünüyoruz.
 
Samsun Türkiye’deki iller arasında özellikle Türk Milletinin özelliklerini taşıdığı önemli illerden birisidir. Samsun milliyetçi yapının çok yoğun yaşandığı bir ilimizdir. Yabancı öğrencilerimizin özellikle soydaşlarımızın çok rahat edecekleri bir ildir. Onun için yeni kurumlarımızı açarken yabancı öğrencilerimizi de artırmayı düşünüyoruz.Bunun içinde çalışmalar yapıyoruz. Şüphesiz bir ortak kültürü paylaşarak birbirimizi daha iyi tanıyarak aramızdaki ortaklığı daha da geliştirebiliriz. Kazakistan ile diplomatik ilişkilerimizin 25. yılındayız. İnşallah bu ilişkilerimizi daha da ileriye götüreceğiz. Şüphesiz bu ilişkiler ticarette de kültürel etkileşimde de olmaktadır. O yönüyle de yöneticilerimizin ortak çıkarı ve ortak geleceği çok iyi görmeleri halinde inanıyorum ki Türkiye hem Orta Asya Cumhuriyetleri, hem de Kazakistan’la çok daha güzel ilişkiler geliştireceklerdir. Ülkemize gelerek bizlere bu güzel etkinlikleri sunduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu ilişkilerin birbirimizi tanımamıza, birbirimizi sevmemize vesile olacağına düşüyorum. Bu ortamı hazırladığı ve bizleri buluşturduğu için Sayın Rektörümüze ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Sizlerede çok teşekkür ediyorum bu salonu boş bırakmayarak misafirlerimizin yanında oldunuz. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.’ dedi.
 
Konuşmaların ardından konser programı başladı. Konserde; Saltanat Kazak Devlet Topluluğu, Kazak Milli Sanat Üniversitesi Folklor Topluluğu, Nurkhat Segizbay, Anna Uvarova, Zhanerke Kabatayeva, Saule Zhumabay yer aldı. Konserde canlı ve ritmik Kazak müzikleri ve folklorüyle seyirciyi coşturan sanatçılar, seslendirdikleri Türkçe parçalarla da güzel bir sürpriz yaşattı. Ünlü Nogay sanatçı Arslanbek Sultanbekov da bilinen ve sevilen parçası "Dombra" ile seyircilerden büyük alkış aldı.
 
Eserlerini Kazakça olarak seslendiren ünlü Nogay sanatçı Arslanbek Sultanbekov'un ‘Dombra’ parçasında Valimiz Sayın Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak’da eşlik etti.
 
Programa ayrıca, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz ve Prof. Dr. Mehmet Kuran, ademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER