Biz Anadoluyuz Projesi Doğu ve Batıyı kucaklaştıracak

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Biz Anadoluyuz Projesi’ kapsamında Samsun’da 2 bin 500 çocuk misafir olarak ağırlanacak.

Biz Anadoluyuz Projesi Doğu ve Batıyı kucaklaştıracak

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Biz Anadoluyuz Projesi’ kapsamında Samsun’da yürütülecek çalışmalar Vali Osman Kaymak’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda değerlendirildi.
Valilik toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan Kaymak, “Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Türkiye’deki 50 bin öğrencinin güneydoğu illerinden batı illerine getirilerek çocuklar arası kaynaşması hedeflenmektedir. Malum oradaki çocuklarımız terör etkisi altındalar, ülkemizin diğer bölgeleri hakkında farklı önyargılarla yetişiyorlar. Ülkemizin bütünlüğü açısından, Doğu ve Batı’da yaşayan çocuklarımızın birbirleriyle kaynaşması açısından biz bu projeyi önemsiyoruz. Gerçekten orada il dışına çıkmamış bir çocuk, oradaki çevresel faktörlerin etkisinde kalarak ülkesini tanıyamıyor ve çok rahat bir şekilde örgütlerin tuzağına düşebiliyor. Halbuki biz onları buraya getirerek, buradaki çocuklarımızla ülkenin birliği bütünlüğü onlara olan sevgimizi ve saygımızı göstererek onlara güven vermeliyiz. Aksi taktirde çocuklar kendilerini dışlanmış hissediyor. Mağduriyet içerisinde olduklarını düşünüyorlar. En azından bunun yanlış olduğunu buradaki sevgimizle onlara olan ilgimizle inşallah bütün kurumlar olarak göstereceğiz.” dedi.
Samsun’a Batman ilinden 2 bin 500 öğrenci gelmesinin planlandığı bilgisini veren Kaymak, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Batman Valiliği ile koordine içerisindeyiz. İlimize gelecek çocuklarımızın buraya kadar gelmelerinin masrafı Batman Valiliği tarafından karşılanacaktır. Planlamamız şu şekilde olacaktır. İlk etapda 185 çocuğumuz 13 Ekim 2017 Cuma günü gelecek. İki gün iki gece ilimizde konaklayarak pazar akşamı Batman iline dönecekler. Bu çocuklarımızın bu iki gün içerisinde ilimizi tanımaları ve ilimizdeki çocuklarla kaynaşmaları son derece önemlidir. Bu çerçevede burada bulunan paydaş arkadaşlarımızla birlikte konuyu değerlendirip iş bölümü yapacağız. Şüphesiz çocuklar buraya gelirken amacın hasıl olmasına gayret etmemiz gerekmektedir. Bu çocuklarımızın ilimizde kaldıkları süreç içerisinde masrafların ilgili kurumlar tarafından imkanlar ölçüsünde karşılanacaktır.”
Toplantıya ayrıca, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, ilgili kamu kurum  ve kuruluş müdürleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER