‘Bina tamamen yıkılmalı’

Emir Mete İnşaat sahibi Erhan Endes, Kışla Mahallesi’ndeki yan yatan bina ile ilgili konuştu. Endes kendisinin de mağdur olduğunu belirterek, binanın tamamen yıkılmasından başka bir çare olmadığını söyledi

‘Bina tamamen yıkılmalı’

İlkadım ilçesi Kışla Mahallesi’ndeki yeni yapılan bir binadan kendine daire aldıklarını söyleyen Sinan Akpekmezci, “Paramızla daire aldık ama sokakta kaldık, zemin etüdündeki yanlışlıklardan dolayı bina yaklaşık 50 santim yan yattı” diye belirtmişti. Binadan daire alan herkesin mağdur olduğunu kaydeden Sinan Akpekmezci’nin arından binayı yapan müteahhit Erhan Endes gazetemizi arayarak kendisinin de mağdur olduğunu kaydetti. 

‘İNŞAATA BAŞLAMADAN ÖNCE FESH ETMEK İSTEDİM’
Kışla Mahallesi’nde arsa sahibi ile anlaşarak bina yapmaya karar verdiğini söyleyen Müteahhit Erhan Endes, "İlgili firmalar bana temelden iki metre aşağıya dolgu yapmamız gerektiğini söylediler. Bende sıkıntı mı var diye sorduğumda yumuşak bir zemin olduğunu ve dolgu ile kapatılabileceğini kaydettiler. Bende eğer ciddi bir sıkıntı varsa sözleşmeyi feshederek işe hiç başlamayalım dedim. Fakat onlar büyük bir sıkıntı olmadığını ve dolgu ile halledilebileceğini kaydettiler. Bende onların söyledikleri gibi dağ malzemesi ile temelden iki metre aşağıya kadar dolgu malzemesi ile doldurdum” dedi.
YAPI DENETİM ŞİRKETİ İLİŞİĞİNİ KOPARDI
Müteahhit Erhan Endes, “Zemini doldurduktan sonra beton dökünce yan taraftan 10 santim bir çökme oldu. İlgili kontrol firmasından yetkilileri çağırarak çökmenin olduğunu söylediğimde bana zemine atılan dolgunun çöktüğünü belirterek bir sıkıntı olmadığını söylediler. Bende onların sözü ile işime devam ettim. Binanın 9 katın betonunu attıktan sonra binada 5 santim kayma olduğunu fark ettik. Yapı denetim firmasını tekrar çağırdığımda bana aynı şekilde binanın zamanla yerine oturduğunu ve bu kaymanın da ondan kaynaklandığını, bir sıkıntı olmadığını belirttiler. Daha sonra binanın dış cephesini yaparken bu kayma 30 santime çıkınca yine yapı denetim firmasını çağırdım. Bu sefer ise bana tadilat projesini elden çizerek belediyeden onaysız gönderdiler. Bende belediyeden onaysız projeyi yapamadığı belirterek kabul etmedim. Bu sefer ise bana aynı projeyi noter kanalıyla gönderdiler. Bende kendilerine aynı şekilde noter kanalı ile tadilat projesinin belediyeden onaylı olması gerektiğini belirten yazı ile cevap verince, bu şirket benim yapı denetim sözleşmemi feshetti” diye kaydetti.

‘BİNA TAMAMEN YIKILMALI’
Binanın tamamen yıkılması gerektiğini kaydeden Endes, “Bunun akabinde bende binada kayma olduğunu belirterek İlkadım Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne şikayet dilekçesi yazdım. Daha sonra ilgili kurumlarca yapılan inceleme sonrasında binada yaklaşık 50 santim bir kayma olduğu belirtilerek bina mühürlendi. Binada kalan vatandaşlar da tahliye edildi. Bu süreçte binayı önceden sattığım kişilerin yanı sıra bende mağdurum. Konuyla ilgili de mahkemeye başvurarak mağduriyetimin giderilmesi için mücadelemi veriyorum. Binanın bundan sonra tadilat ile düzeltilme şansı bana göre yoktur. Binanın tamamen yıkılması gerekmekte. Yapılan bilirkişi incelemesinde zeminin elverişli olmadığı tespit edilmiştir. Eğer birkaç sefer güçlü bir yağmur yapması halinde binanın yıkılması an meselesidir” diye kaydetti.

‘BEN ALICI VE SATICIYI BULUŞTURDUM’
Sinan Akpekmezci’nin iddialarına da cevap veren Emir Mete İnşaat sahibi müteahhit Erhan Endes, “Sinan Akpekmezci’nin satın aldığı daireyi daha önceden başka bir şahıs satın almıştı. Fakat bu şahıs bazı ailevi nedenlerden dolayı binayı satmak istediğini bana belirtti Benim daha kısa sürede satabileceğimi söyleyerek aracı olmamı istedi. Bende kendisine yardımcı oldum ve daire almak için binaya gelen Sinan Akpekmezci’ye bir dairenin satılık olduğunu belirttim. O da daireyi beğendi ve iki tarafı tapuda buluşturarak satışlarını gerçekleştirdiler. Ben Sinan Akpekmezci’ye daire satmadım, Akpekmezci daireyi asıl sahibi olan başka bir şahıstan almıştır. Ben sadece burada alıcı ve satıcıyı buluşturdum” diye konuştu. 
Sezer SEZER

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 16:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Gol
Hüseyin Gol - 7 ay Önce

Bu mutahit Tam bir sahtekar aslinda bu mutahit days cikariyo hortumla do mrk gerek cok kisiyi nadir etmis uzerinden hic mal varligi birakmamis
Sakin bu ite inanmayin sahtekarin once gideni bu

SIRADAKİ HABER