Bin 77 Öğretmen Üyesi Sandık Başına Geliyor

OMÜ’de bin 77 öğretim üyesi, yeni rektör adayını belirlemek için bugün sandık başına gidiyor. OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, “Tüm adaylarımız güzel bir ön çalışma dönemi geçirdiler. Üniversitemiz ve Samsun için hayırlısı olsun” dedi

Bin 77 Öğretmen Üyesi Sandık Başına Geliyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin yeni rektörünü belirleyecek sürecin ilk ayağı bugün yapılacak rektör adayı belirleme seçimiyle başlıyor. 16 adayın yarışacağı seçimlerde, en fazla oyu alan 6 isim YÖK’e bildirilecek. YÖK’ün yapacağı seçimlerin ardından önerilen üç profesörün ismi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilecek.

SALT ÇOĞUNLUK GEREKİYOR

OMÜ Kongre Kültür Merkezi’nde sabah saat 09:00’da başlayacak oy kullanma işlemi akşam saat 16.00’da sona erecek. Bin 77 öğretim üyesinin oy kullanacağı seçimde oy kullanma işleminin başlaması için 540 kişinin imza vermesi gerekiyor. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı taktirde çarşamba günü tekrar seçim için toplanılacak.

DEMEK Kİ HİZMET ETMEK İSTİYORLAR

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, 16 adayın yarışacağı seçimde bu adayların yanı sıra oylamaya katılacak öğretim üyeleri Türkiye’nin herhangi bir yerinden 67 yaşını doldurmamış her profesörün adını yazabileceklerini belirtti. Bu adayların içerisinde en fazla oyu alan 6 adayın isimlerinin YÖK’e gönderileceğini belirten Akan, adayların sayısının neden bu kadar fazla olduğu konusunda, “Başka üniversitelerde daha fazla olanlar var. Örneğin 340 aday adayı üniversiteler olduğunu biliyorum.  Bizde de 16 adayın çıkması çok iyi. Demek ki iyi hizmet etmek isteyen, vizyon sahibi arkadaşlarımız var. İkincisi de böylesine büyük bir yükün altında cesaret eden arkadaşlarımız olduğunu gösteriyor. Bu övünülecek bir durum” diye konuştu.

HİZİPLEŞME VE GRUPLAŞMA YAŞAMADIK

OMÜ’de tüm adayların güzel bir ön çalışma dönemi yaşadıklarını dile getiren Rektör Akan, “Bu süreçte hizipleşmeler, tartışmalar, huzursuzluklar, gruplaşmalar olmadı. Tüm adaylar medeni bir şekilde çalıştılar. Tüm adaylarımızın konuşmalarını, üniversitemizin internet radyosunda haftada iki gün tekrarladık.  İnşallah üniversitemiz için, Samsun için, ülkemiz için hayırlı olur” dedi.

ATAMA 8 AĞUSTOS’TA

Bugünkü toplantının başlaması için öncelikle salt çoğunluğun sağlanması gerektiğini vurgulayan Akan, kendisinin toplantıyı başlatmasının ardından da divan ve sandık kurulunun oluşturulacağını ardından seçimlere geçileceğini kaydetti. Akşam saat 16:00’a sona erecek oy kullanma işleminin ardından sandıklar açılarak, oy sayımına geçileceğini ifade eden Akan, “Sandıktan en fazla oy alan ilk 6 kişi bir gün sonra YÖK’e gönderilecek. YÖK, önümüzdeki hafta mülakatlara başlayacak ve ay sonuna kadar tamamlanan mülakat sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’a YÖK tarafından 3 isim gönderilecek. Erdoğan ise sonuçlara göre bir ismi en geç 8 Ağustos gününe kadar atamasını yapacak” bilgisini verdi.

16 ADAY VAR

Samsun’da 1975 yılında faaliyete geçen ve bünyesinde 20 fakülte, 2 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, 5 enstitü, 1 konservatuvar ve 24 uygulama araştırma merkezi barındıran OMÜ’ye rektör olmak isteyen 16 isim yarın sandıkta yarışacak. Yaklaşık bir yıl öncesinden başlayan rektörlük seçimlerinde sona gelinirken önümüzdeki ayın ilk haftasında ise OMÜ’nün yeni rektörü göreve başlayacak. Kurulduğu günden bu yana 7 rektörün görev yaptığı OMÜ 8. rektörünü seçecek. Adayların bir kısmı Samsun’da adaylık sürecini sürdürürken bir kısmı ise Ankara’da kulis çalışmaları yaptı.

İŞTE ADAYLAR

OMÜ’de rektör olmak için yola çıkan 16 isim ise şu şekilde: “Prof. Dr. Fatma Aydın, Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, Prof. Dr. Sait Bilgiç, Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Prof. Dr. Ramazan Amanvermez, Prof. Dr. Şenol Eren, Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, Prof. Dr. Muhammet Dervişoğlu, Prof. Dr. Güven Önbilgin, Prof. Dr. Yılmaz Can, Prof. Dr. Mahmut Aydın, Prof. Dr. Fazlı Arabacı, Prof. Dr. Erdal Ağar.”

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER