Beyaz esaret Yabancılar Çarşısı esnafını vurdu

Samsun Yabancılar Çarşısı, yoğun kar yağışından en fazla etkilenen alışveriş yerlerinden biri oldu.

Beyaz esaret Yabancılar Çarşısı esnafını vurdu
Sibirya’dan gelen soğuk hava dalgasıyla son yılların an ağır kışını geçiren Samsun’da kar kalınlığının yer yer yarım metreye yaklaşmasıyla hayat durma noktasına gelmişti. Kar yağışının başladığı günden bu yana yaklaşık 1 hafta geçmesine rağmen şehrin sokakları hala kar ve buzla kaplı. Yolların karla kaplanması sonucu müşterilerin çarşıya ulaşamadığını belirten esnaflar, bu haftayı büyük zararla geçirdiklerini ifade ettiler.

Başkan Akyüz: “Böyle giderse esnafın yüzde 50’si kapatır”

Durumun düzelmemesi halinde esnafın yarısının kepenk kapatabileceğini dile getiren Yabancılar Çarşısı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Akyüz, “2016 yılı ticaret anlamında bizim için iyi geçmedi. Beklentilerimizi yakalayamadık. Son 60 yılın en büyük kar yağışı da yok denecek kadar az olan işlerimize çok etki yaptı. Müşteriler karla kaplı yollarda çarşımıza inemedi. Köylerden, kasabalardan ve merkezlerden çarşımıza gelecek kişiler çarşımıza ulaşamadılar. 2017 yılının geçen seneyi aratmamasını umuyoruz. Piyasa şu anda allak bullak. Doların aşırı yükselmesi bizi çok aşırı etkiledi. İnşallah dolar fiyatları düşer. Eğer düşerse piyasanın canlanacağını umut ediyoruz. Çünkü Yabancılar Pazarı esnafının her işi dolar ile dönüyor. Aldığımız ürünler dolar endeksli olduğu için çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Durum böyle devam ederse belki de çarşı esnafının yüzde 50’si kepenk kapatır. Çünkü hiçbir hareket yok. Esnaf dolar böyleyken aldığı fiyata ürün satamıyor. Sattığı malı zararına satıyor, yerine de mal koyamıyor. Esnaflar şu anda kredilerini ödeyemiyor. Allah yardımcımız olsun.” dedi.

1 haftadır işlerin durduğundan yakınan esnaf Uğur Çınar ise, “Kardan sonra işlerimiz oldukça olumsuz etkilendi. İşlerimiz durdu. Saat 15.00’e kadar daha siftah yapmadık. 1 haftadır işlerimiz böyle gidiyor. Böyle giderse 2017’den de bir beklentimiz yok. Önceki senelerde bu zamanlarda işler biraz daha hareketliydi. Doların artması da bizi çok etkiledi. Daha malları satamadığımız için yeni mal alamadık. Yeni mallar aldığımızda Doların acı yüzüyle karşılaşacağız.” diye konuştu.
Kar yüzünden tramvayların bile çalışamaz hale geldiğini ifade eden esnaf Olcay İnanç da, “Kar bizi olumsuz etkiledi. Kar Allah’ın bir lütfu. Yağan kara hiçbir şey yapamayız ama bazı önlemler alınmalıydı. Bu konuda hazırlıksız yakalandık. İnsanlar, evlerinden çıkamadı, arabalarını çıkartamadı. Bazı günler tramvay bile çalışamadı. Dolayısıyla biz esnaflar bundan olumsuz etkilendik. Kış sezonlarını zaten düşük geçiriyorduk. Üstüne üstlük böyle bir hava şartıyla karşılaşınca işlerimiz durdu.” şeklinde konuştu.

Yabancılar Çarşısı esnafı biran önce işlerin düzelmesini bekliyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER