Berberlerden Mülteci Operasyonu!

Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan, mültecilerin işlettiği iki berber dükkanını bayram sonrasında kapatacaklarını söyledi

 Berberlerden Mülteci Operasyonu!

Karadeniz’de en fazla mülteciyi barındıran Samsun’da mülteci sıkıntısı yaşanıyor. Özellikle küçük esnaf bazında çoğu zaman kaçak işçi çalıştırmanın yanı sıra merdiven altı imalathane çalıştırmaya kadar çok fazla şikayetler gelirken son şikayet ise berber esnafından geldi.

BAYRAM SONRASI İKİ DÜKKAN KAPATILACAK

Berber açan bazı yabancı mültecilerin esnafı sıkıntıya soktuğu yönünde şikayetler aldıklarını kaydeden Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan, özellikle ustalık belgesi almadan berber dükkanı çalıştıranların olduğu yönünde şikayetler aldıklarını dile getirdi. Başkan Pilan, “Dükkan açmak isteyenler için Türkiye’den meslekle ilgili ustalık belgesi almaları gerekmektedir. Bu belgeleri getiremedikleri taktirde oda olarak buna müdahale etmek zorunda kalıyoruz. İki dükkan da ustalık belgelerini berberler odasına getirmedikleri taktirde bayramın hemen peşine dükkanları kapatacağız” dedi.

İLÇE BELEDİYELERDEN DESTEK İSTEDİK

Esnaflığa soyunan mültecilerin denetlenmesi konusunda ilçe belediyelerden de yardım talep ettiklerini dile getiren Başkan Zabit Pilan, mültecileri Türkiye’de misafir etmekte hiçbir sıkıntının olmadığını kaydetti. Başkan Pilan iş yeri açmaya kalktıklarında sektörde kalitenin düşmesine sebep olduğunu ifade ederek, “Suriye ve Iraklı berber olan mültecilerin dükkan açmalarının ardından sanatlarının iyi olmayışından dolayı berberliğin kalitesi düştü. Bu konuda yetkililerin de meslek odalarına destek olarak önlem alması gerekmektedir” diye belirtti.

KİMSE BAŞKASININ RIZKIYLA OYNAYAMAZ

Başkan Pilan, “Suriye ve Iraklı mültecilerin piyasanın çok altına tıraş ettikleri yönünde de bazı duyumlar gelmektedir. Bu konuda oda olarak kontrollerimizi yapıyoruz. Denetimlerimizde şimdiye kadar düşük fiyata tıraş edenlere rastlamadık. Fakat rastladığımız zaman hiç tereddüt etmeden cezai işlem uygularız. Kimse bir başkasının rızkı ile oynayamaz. Berberler odası olarak esnafımızca sağladığımız kalitenin düşmesine ve saygının yitirilmesine asla müsemma etmeyiz” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER