Belgesiz 100 Bin İşçi İçin Süre Daralıyor

Mesleki yeterlilik belgesi almayan işçiler 2 ay sonra şantiyede çalışamayacak. Samsun'da 100 bine yakın işçi belgesiz çalışıyor

Belgesiz 100 Bin İşçi  İçin Süre Daralıyor

Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu kapsamında başvurular,25 Mayıs'ta sona eriyor. Tornacıdan demirciye, kalıpçıdan kaynakçıya kadar 40 ayrı meslekte çalışan işçiler, mesleki yeterlilik belgesi almazlarsa, işverenler tarafından çalıştırılamayacak.

 

TÜRKİYE’DE 500 BİN KİŞİ VAR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 25 Mayıs 2015’te yayımlanan tebliğ ile tehlikeli ve çok tehlikeli 48 meslek grubu için Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması zorunluluğu getirildi. Bu kapsamda inşaat, doğalgaz, makine, otomotiv ve asansör bakım onarımı gibi sektörlerde çalışan kaynakçı, sıvacı, kalıpçı, montajcı ile bacacıların 25 Mayıs 2016'ya kadar "Mesleki Yeterlilik Belgesi" almasının zorunluluğu bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu ile Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre söz konusu 48 meslekte çalışan kişi sayısının Türkiye genelinde 500 bin civarında.

 

MUTLAKA BELGE ALMAK ZORUNDALAR
Samsun'da Çalışma Bakanlığı'nca yetkilendirilen Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi Sorumlusu Ömer Çift, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde yeterlilik belgesi olmayan kişilerin çalıştırılması halinde işveren tarafından her bir çalışan için 520 TL idari para cezası verileceğini ifade etti. Türkiye'de tüm mesleki ve teknik eğitimin ulusal meslek standartlarına göre verilmesinin zorunlu haline getirildiğini vurgulayan Çift, "Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 2017'ye kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 2018 tarihinden 2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak. Fondan karşılanacak sınav ücreti, brüt asgari ücretin yarısını geçmemek üzere meslekler itibarıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararıyla belirlenecek. Fondan karşılanan bu desteklerden kişiler bir kez yararlanabilecek" dedi.

 

SAMSUN’DA 100 BİN KİŞİYİ KAPSIYOR
Samsun'da halen 100 bine yakın kişinin usta olduklarını ve bu şahısların herhangi bir belgelerinin olmadığını söyleyen Çift, "Bakanlıkça çıkarılan tebliğlerde yer alan mesleklerde, MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan sınavlar sonucunda belge almaya hak kazanan işsizler ile hali hazırda çalışanlar, bize başvurarak kayıtlarını yaptıracaklar. Ardından girecekleri sınav tarihi ve yeri kendilerine bildirilecek. Bu süreç de bizler de eğitim çalışmaları için kendilerine yardımcı olacağız. Birçok ustamız ben işimi biliyorum gibi bir düşünce içerisinde ancak bizim düzenlediğimiz kurslarla sınavda daha başarılı olmaları için avantaj sağlamış olacaklar" diye konuştu.

 

ÜCRETLERİ GERİ ÖDENECEK
Her meslek için bir başvuruda bulunabileceğini ve bu mesleklerde en fazla üç sınav hakkı bulunduğunu ifade eden Ömer Çift, bu sınavlarda başarılı olan kişilerin ücretlerinin kendilerine geri verileceğini, başarısız olanların ise haklarını kaybedeceklerini ifade etti. Tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grubuna giren ve mayıs ayına kadar belge alma sorunluluğu getirilen meslek grupları şöyle:  Ahşap kalıpçı, demirci, inşaat boyacısı, alüminyum kaynakçısı, direnç kaynak ayarcısı, ısıtma doğalgaz ve iç tesisat yapım personeli, çelik kaynakçısı, sıvacı, hidrolik- pnomatikçi, doğalgaz çelik boru kaynakçısı, doğalgaz polietilen boru kaynakçısı, kaynak operatörü, plastik kaynakçısı, babacı, doğalgaz altyapı yapım kontrol personeli, doğalgaz işletme bakım operatörü, doğalgaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli, yangın yalıtımcısı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı, betoncu, duvarcı, endüstriyel boru montajcısı, ısı yalıtımcısı, iskele kurum elemanı, panel kalıpçısı, seramik karo kaplamacısı, ses yalıtımcısı, su yalıtımcısı, tünel kalıpçısı, otomotiv sac ve gövde kaynakçısı, makine bakımcısı, otomotiv elektromekanikçisi, otomotiv mekanikçisi ve otomotiv montajcısı.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER