banner3
04 Eylül 2016 Pazar 10:21
Belediyelere 'Kayyum'  Hazırlığı

TBMM'de bir süre önce kabul edilen torba tasarıda yer alan ancak Meclis’te muhalefetin tepkisi üzerine tasarı metninden çıkarılan düzenleme kararnamelerde yer aldı. Resmi Gazete'de yayımlanan 2. mükerrer kararnameyle, belediye başkanı ve yardımcısı ile meclis üyelerinin “terör” ve “terör örgütüne yataklık” suçlarından görevden uzaklaştırılması durumunda yerlerine yeni isimler görevlendirilebilmesine olanak sağlandı. Bu düzenlemenin odağında BDP ve HDP'li belediyelerin bulunduğu, FETÖ ile bağlantılı belediye başkanı ya da meclis üyelerinin bu düzenlemeyle görevden uzaklaştırılacağı belirtiliyor.

GÖREVDEN ALINABİLECEKLER

Torba tasarıda yer alan ancak Meclis’te muhalefetin tepkisi üzerine tasarı metninden çıkarılan düzenleme kararnamelerde yer aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan 2. Mükerrer KHK ile, belediye başkanı ve yardımcısı ile meclis üyelerinin “terör” ve “terör örgütüne yataklık” suçlarından görevden uzaklaştırılması durumunda yerlerine yeni isimler görevlendirilebilecek. Bu isimleri 15 gün içinde büyükşehir belediyesi ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde ise vali belirleyecek.

VALİLİK YETKİLİ KILINDI

5395 sayılı kanunun 57. maddesinde değişiklik yapan düzenlemeyle ayrıca belediye ve bağlı idarelerde, hizmetlerin aksatılmasının terör veya şiddet olaylarıyla mücadeleyi olumsuz etkilediğinin veya etkileyeceğinin valilik tarafından belirlenmesi halinde, Valilik söz konusu hizmeti Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, İl Özel İdaresi veya kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla yapabilecek. Valiliğin talebi üzerine, yapılan ve yapılacak harcamalar karşılığı tutarlar, Maliye Bakanlığı veya İller Bankası Anonim Şirketince ilgili idare payından kesilerek ilgili kurum ve kuruluşa gönderilecek. Merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki kamu idarelerine aktarılan tutarlar, bu idarelerin bütçeleriyle ilişkilendirilecek. Belediyelerin bütçe, muhasebe iş ve işlemleri valilik onayıyla mal müdürlüğünde görülecek. Belediye meclisi, başkanın çağrısı olmadıkça toplanamayacak.

BELEDİYE MALLARINA EL KONULACAK

Düzenlemeyle ayrıca belediye ve bağlı idare imkanlarının terör veya şiddet olaylarına dolaylı ya da doğrudan destek sağlamak amacıyla kullanıldığının valilik tarafından belirlenmesi durumunda ise, terör ve şiddet olaylarına destek olmak amacıyla kullanılan belediye veya bağlı idare taşınırlarına mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından el konulacak. Sorumluluğu tespit edilen belediye veya bağlı idare personelinin vali veya kaymakam tarafından görevden uzaklaştırılması halinde ise göreve iade işlemi de ancak uzaklaştırma işlemini yapan makam tarafından yapılacak.

TERÖRE BULAŞAN ALINACAK

Hatırlanacağı gibi hükümet, OHAL kapsamında çıkarmayı planladığı kanun hükmünde kararname (KHK)  ile, "PKK’ye finansal ve lojistik destek sağladığı" iddiasıyla belediyelere kayyum atamayı planladığı öne sürülmüştü. Bu düzenlemenin odağında BDP ve HDP'li belediyelerin bulunduğu 'terör' gerekçesiyle kayyum atanmasına yönelik olduğu belirtiliyor. Yine Torba Yasa içinde yer alan ve son anda önergeler ile metinden kamuoyunda "kayyum atanması" olarak bilinen düzenleme böylece KHK ile hayata geçirilecek. Buna göre belediye başkanı, başkanvekili ve meclis üyeleri terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları sebebiyle görevlerinden uzaklaştırılacak. Görevinden alınan, tutuklanan, kamu hizmetinden yasaklanan veya istifa eden belediye başkanı, başkanvekili veya meclis üyesinin yerine büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanlığı, diğer belediyelerde ise valiler atama yapacak. KHK yürürlüğe girdiğinde terör nedeniyle haklarında soruşturma açılan veya görevden uzaklaştırılan belediye başkanı, başkanvekili veya meclis üyelerinin yerine hemen yenileri getirilecek.

Gülsüm ATİK

 

Anahtar Kelimeler:
TBMMPKKOHALFetö
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.