Belediye Başkanı Murat İkiz Gazete Gerçek'e konuştu

14 yıldır Havza Belediye Başkanlığı görevini yürüten, göreve geldiği ilk günden bu yana ilçede ciddi değişikliklere imza atan Av. Murat İkiz, hizmetlerini Gazete Gerçek’e anlattı. Murat İkiz, ilçenin son 5 yıl içerisinde termal turizm noktasında zirve yapacağını söyledi

Belediye Başkanı Murat İkiz Gazete Gerçek'e konuştu

2004 yerel seçimlerinde göreve gelen Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Gazete Gerçek’e ilçedeki gelişimi anlattı. İlçede devam eden ve hazırlanan projelerden söz eden Murat İkiz, ilçenin özellikle 5 yıl içerisinde termal turizm noktasında ciddi bir sıçrama yapacağının altını çizdi.

ÖNCELİĞİMİZ HAVZA’NIN GELİŞMESİ OLDU

Havza Belediye Başkanı Av. Murat İkiz, “Göreve geldiğimiz günden buyana önceliğimiz Havza’yı geliştirmek olmuştur. Yeni Bütünşehir Yasası hayata geçtiğinde biz ilçemizdeki altyapı, üstyapı, kanalizasyon, yollar, park ve bahçeler, içme suyu ve arıtma tesislerimizi tamamlamıştık. Kent merkezimizde hiç bir sorun kalmadı. Şu an sadece köylerimizde sorunlar yaşanıyor, su ve kanalizasyon sorunlarını çözmek adına çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.

FİZİK TEDAVİ HASTANESİ HİZMETE BAŞLIYOR

“Havza’da en büyük sorun, işsizlik ve göç” diyen Belediye Başkanı Murat İkiz, “İstihdam konusunda 150 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulama Eğitim Merkezi’mizi hayata geçirdik. Ondokuz Mayıs Üniversitemizce yakın zamanda, bu hastanemizin kadroları atanacak ve yaklaşık iki ay içerisinde ilçemize hizmet vermeye başlanacak. 150 yataklı Fizik Tedavi Hastanesi demek, Havza’ya her gün en az 300 kişinin gelmesi demektir” şeklinde konuştu.

İLÇELERİN ARASINDA SIÇRAMA YAPACAĞIZ

Havza'ya Doğan Jeotermal Şirketler Grubu tarafından 100 milyon lira maliyetle yapılacak olan 800 yataklı Hattuşa Vacation Termal Club Havza Termal Otel projesinden söz eden Murat İkiz, “Yatırım grubu ilçemizi tercih etti. Şu anda bin 800 yataklı 5 tane 5 yıldızlı otel projesi ilçemizde hayata geçecek. Yan yana 5 bloktan oluşacak olan proje, bir tatil köyü olacak. Bu proje, her gün en az bin 500 kişinin Havza’ya gelmesi demek. Fizik Tedavi Hastanemizi de bu projemizle birleştirirsek, Havza’ya her gün dışarıdan yaklaşık iki bin insan gelecektir. Her gün Havza’da bu sirkülasyonun olması demek, esnafımızın, ilçemizin, Samsun’umuzun ve bölgemizin kalkınması demektir. Kısacası Havza, Termal Turizm noktasında kentimizin 17 ilçesinin arasında bir sıçrama yaparak, en öne gelecektir. Yıllarca bizim de hedefimiz buydu” ifadelerini kullandı.

OTEL VARLIĞI İLE ÖN PLANDAYIZ

Murat İkiz, daha sonra, “Havza, otel varlığı ile diğer ilçelerimiz arasında öne çıkıyor. Bakıldığında görülüyor ki 10 tane oteli olan hiç bir ilçemiz yok. Bunlara sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Termal turizm noktasında belli bir noktadayız. Kaplıcaları ile ünlü Havza ilçemiz iki bin yıldır tüm dünyaya hizmet vermekte. Havza önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde sağlık ve termal turizm noktasında ciddi bir atak yapacaktır” dedi.

YERLİ OTOMOBİLE TALİP OLDUK

Bekdeğin Mahallesi’nde yer alan Havza Karma Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) son aşamayı anlatan Murat İkiz, “Organize Sanayi Bölgemizin şu anda altyapı çalışmaları tamamlandı ve arsa tahsislerine başladık. Arsa tahsislerimiz şu anda hızlıca devam ediyor. İki arsamızı biri 60 diğeri 40 dönüm olmak üzere firmalara verdik. Onlar da şu anda, temel atma çalışmalarını sürdürüyor. Organize Sanayi Bölgemizde şu anda 70’e yakın sanayi parseli bulunmaktadır. En büyük iki parselimizi verdik. Çalışmaları devam eden organize sanayi bölgemizde bu yıl içerisinde en az beş fabrikamızın temelini atacağımızı düşünüyorum” dedi.

KARADENİZ’DE BÖYLE OSB YOK

“Tren yolu ve karayolu geçen tek organize sanayi bölgesi, bizim ilçemizdedir” diyen Murat İkiz şöyle devam etti: “Samsun’un ve Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi bizdedir. Bölgemiz tam 10 bin dönümdür. Bu alan ne Samsun’da ne de Karadeniz’deki herhangi bir ilde vardır. Onun için Yerli Otomobil üretimine talip olduk. Bu konuda bize büyük destekler var. Yerli otomobil konusu bir yıl ertelendi ancak çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Şu anda 10 bin dönüm alanımızın bin dönümünü parselleyerek firmalara verebiliyoruz. İsteyen firmalara bu parsellerimizi irili ve ufaklı vereceğiz. Bu konu en çok istediğimiz şey yerli otomobil üretiminin Havza’ya ve dolayısıyla Samsun’a gelmesidir.”

HAVZA FİZYOTERAPİ FAKÜLTESİ KAZANACAK

Eğitimden söz eden Murat İkiz, ilçede eğitim anlamında hiç bir sorunları olmadığını kaydederek, “Tekli ve çoklu olmak üzere öğrenci kardeşlerimiz eğitim-öğrenim görmekteler. Ondokuz Mayıs Üniversitemizin Havza Meslek Yüksekokulu ilçemize hizmet veriyor. İki yıllık olarak hizmet vermekte olan bu okulumuzda binin üzerinde öğrencimiz eğitim görmektedir. Önümüzdeki süreçte bu okulumuzu 4 yıllık Fizyoterapi Fakültesi’ne dönüştürmeyi planlıyoruz. Üniversitemiz burayı 4 yıllık Fizyoterapi Fakültesi’ne dönüştürdüğünde; termal turizm atağımız, sağlık turizmi konusunda da desteklenmiş olacak. Bunu özel sektör de yapardı veya belediyemiz de yapardı ancak bizim amacımız Tıp Fakültesi’nin bir kolunun buraya gelmesiydi. Bugün üniversiteler bölünebiliyor. Çarşamba ve Bafra’da var, böyle bir bölümün Havza’ya kurulması iyi bir atılım olacaktır” şeklinde konuştu.

SEÇİMLERDE YÜZDE 70’İN ÜZERİNE ÇIKACAĞIZ

Son olarak mesajlar veren Murat İkiz, “Mustafa Kemal Atatürk’ün 25 Mayıs günü Havza’ya gelişinin bu yıl 99’uncu yılını kutlayacağız. 25 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Kutlama Festivali etkinlikleri kapsamında kutlayacağımız bu anlamlı güne herkesi davet ediyorum. İnşallah Havza ilçemiz, önünüzdeki 10 yıl içerisinde termal turizmi ile öne çıkacaktır. İlçemiz en büyük sıçramayı yapacaktır. Öncelikle tüm hemşehrilerimizin Ramazan aylarını tebrik ediyorum. Filistin’de yaşanan katliamda hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve gazilerimize acil şifalar diliyorum. 24 Haziran günü ülkemiz için çok önemli bir tarihtir. Gerçekleşecek olan seçimin sonuçlarının, Havza’mıza, Samsun’umuza ve tüm ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2002 seçimlerinde ben de milletvekili adayı iken yüzde 35 oy oranı ile giriş yapmıştık, en son gerçekleştirilen referandumda Havza’da partimizin oy oranı yüzde 70’e çıkmıştı. 24 Haziran’daki hedefimiz Havza olarak, en son aldığımız oy oranının üzerine çıkmaktır. Kendi rekorumuzu bu seçimde kırarak, hem partimize, hem milletvekillerimize ve hem de bakanlarımıza gereken desteği vereceğiz” dedi.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER