'Bayram Tatil Değil'

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı hakkında Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulundu

'Bayram Tatil Değil'

Ramazan ayının esas amacını vurgulayan Çakı, “Ramazan ayı her şeyden önce mukaddes kitabımız Kur’an’ın indirilmeye başlandığı aydır. Hatta doğrudan diyebiliriz ki, Ramazan Kur’an ayıdır. Bu vesile ile her Müslüman Kur’an ile olan münasebetlerini sorgulamalıdır” dedi.

‘KUR’AN AYI DİYORUZ AMA…’

Açıklamalarına devam eden Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, “Ramazan ayı Kur’an ayı derken bunu da açıklamak gerekir. Bir Müslüman Kur’an ayı olması sebebiyle kendisiyle Kur’an arasındaki ilişkiyi bir kere gözden geçirmelidir. Kur’an o Müslümanın hayatının neresindedir, incelemelidir. Davranışları, günlük yaşantısı Kur’an’a ne kadar uygun sorgulamalıdır” diye konuştu.

‘ORUÇ AÇ KALMAK DEĞİL Kİ’

Ramazan ayının en büyük emri olan oruç ibadeti hakkında da bilgi veren Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, “Bakınız efendim, oruç kesinlikle aç kalmak değildir. Şanı yüce Allah bizim açlığımızdan bir şey duymaz. O’nun bizden istediği açları anlamamızdır. Kendimizi onların yerine koyarak bir ay boyunca yaşamamızdır” şeklinde konuştu.

‘İFTAR VE İMSAK’I DİYANET BELİRLER’

Çokça tartışılan iftar ve imsak vakitleriyle ilgili de bilgi veren Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, “Bakınız çokça tartışılan bir konudur bu fakat tartışmak lüzumsuzdur. Diyanet işleri başkanlığımız gibi güzide bir kurumumuz var. Bu kurumda onlarca yüzlerce konusunda uzman ekipler, alimler var. Dolayısı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nı baypas ederek farklı açıklamalar yapmak uygun değildir. Fayda sağlamaz, kafa karıştırır. Türkiye’de iftar ve imsak yani sahur vakitlerini uzman ekipler belirlemektedir. Sorumluluk da onlarındır. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar” dedi.

‘BAYRAM TATİL DEĞİL’

Ramazan Bayramı hakkında da aydınlatıcı açıklamalar yapan Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, “Bayram günleri tatil yapma, keyif yapma günleri değildir. İnsanlar acılarını paylaşacak insanlar arıyorlar ama iş sevinci paylaşmaya gelince kimseye tattırmıyorlar. Hemen sevinç bencilliği yapıyorlar. Bayram günü de böyledir. Sevinç günüdür. Acı nasıl paylaşınca azalırsa, sevinç de öyledir. Eş, dost, akrabaya zaman ayrılması gerekir. Komşuluk günüdür bayram günü. Dostluk günüdür. Şanı yüce Allah, bayramda kırgın kalmayı yasaklamıştır. Kur’an ile barışmayı emretmiştir. Barışın yanında hediyeleşmek de hikmetin kendisidir. Hayattaki sevdiklerimiz kadar ölmüşlerimizin de ziyareti uygundur” dedi.

 

Serhat TÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER