Başvuru sayısı 5 bini buldu

KOSGEB sistemi 50 bin liralık ‘Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği’ için önceki gün başlayan ve dün akşam biten yoğun başvurular nedeniyle kilitlendi. Son gün itibariyle Samsun genelinde başvuru sayısı 5 bine ulaştı

Başvuru sayısı 5 bini buldu

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) sistemi 50 bin liralık ‘Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği’ için 3 gün önce başlayan ve dün akşam sona eren yoğun başvurular nedeniyle kilitlendi. KOSGEB Samsun İl Müdürü Ahmet Dursunoğlu, sistemin başvuru sayısındaki yoğunluktan zaman zaman durma noktasına geldiğini belirtti. Dursunoğlu, "Bir yılda yaptığımız işlemi bir günde yaptık. Bir günde 450 bin kayıt yenileme ve güncelleme işlemi yaptık. Kredi başvurusunda bulunan firma sayısı Samsun genelinde 5 bine ulaştı" dedi.

 

GÜLER: BAŞVURU SÜRESİ UZATILMALI


Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odası (SESOB) Başkanı Eyüb Güler, yaşanan iç ve dış destekli bazı olumsuzluk ekonomik gelişmeler sebebiyle esnafın krediye olan ihtiyacının beklenin üzerinde olduğunu belirterek, “Hem sürenin uzatılması hem de kredi verilecek olan esnaf sayısının artırılması gerek. Ayrıca sistemin çökmesi nedeniyle başvuru süresi Cuma gecesine kadar uzatılmalı” dedi.


UZATMA ŞU ANDA YOK


KOSGEB yetkilileri ise, başvurunun verilecek desteğin çok üzerinde olduğunu belirterek,  başvuru süresinin kesinlikle uzatılmayacağını söylediler. Ancak KOSGEB Başkanı Recep Biçer’in, gelen başvurular neticesinde ihtiyacın daha fazla olduğunu görüp konuyu bakan ve başbakana ileteceğini vurguladılar.


SATIŞ HASILATI YÜKSEK OLANA BAKILACAK


Bu çerçevede 2017 yılı bütçesinden yeni bir faiz desteği olanağına bakılabileceğini belirten yetkililer, değerlendirmenin KOSGEB yazılım sistemi üzerinden nasıl yapılacağını ise şöyle anlattılar: “Perşembe günü itibariyle gelen başvurular otomatik olarak KOSGEB sistemi üzerinden sıralanacak. Her ilin bir kotası olacak. Öncelik mikro ölçekli işletmelere verilecek. Ardından küçük ve orta boy işletmeler sıralanacak. Eşitlik durumunda iş birimi sayılarına bakılacak. Eşitliğin bu durumda da devam etmesi halinde net satış hasılatı yüksek olan işletmeye öncelik verilecek.”


MESAJ GÖNDERMİYORUZ


KOSGEB yetkilileri kredi başvurusunda bulunan firmalara bir de önemli uyarıda bulunuyor: “Bu süreçte fırsatçılar türedi. Cep telefonu mesajı gönderip, krediniz hazır, gelin alın, diyorlar. Herkes bilmeli ki biz hiçbir zaman KOSGEB destekleri için telefon mesajı göndermiyoruz. Aracı kullanmıyoruz. Kullanıcı adı ve şifrelerini kimseye vermesinler. Kredi başvurusu olumlu olan firmaları ilan edeceğiz, bilgilerini ilgili bankalara göndereceğiz.”

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER