Başkan Yılmaz tecrübelerini paylaştı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler Akademisi’nde genç öğrencilerle tecrübelerini paylaştı.

Başkan Yılmaz tecrübelerini paylaştı

BELEDİYECİLİK YOL YAPMAKTAN İBARET DEĞİL

‘Şehir ve Yaşam’ başlıklı sunumunda şehrin ekonomisinin kalkınmasıyla birlikte insanların daha huzurlu olacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Bahçeşehir Üniversitesi’nde yaptığı sunumda, “1999 yılında belediye başkanı oldum. O yıllarda çok büyük ekonomik sıkıntılar vardı. Seçimlerden sonra tüm Türkiye’de bir moral bozukluğu vardı. Beklenmeyen bir seçim sonucuyla karşılaştık.  Moral bozukluğu güçlü bir tek parti iktidarının çıkmamasındandı. Ülkenin geleceğiyle ilgili karamsarlıklar vardı. İş derdi, aş derdi daha çok o zamanlar. Bence bir şehrin ekonomisi her şeyden önemlidir. Öyle köprüler, parklar, fiyakalı yollar, süslü püslü yapılar yapmak şehri geleceğe taşımak için yeterli değil. Önemli olan şehirde yaşayan insanların hayatından zevk almasını sağlamaktır. Yapmamız gereken asıl iş gelecek umudu yaratmak, kaygıları ortadan kaldırmak. Kaygılar ortadan kalkınca pozitif bir iklim oluşur. Biz bu noktada şehrin alt ve üst yapı sorunlarını çözmekle birlikte kente estetik bir görünüm kazandırma çalışmaları içine girdik.  2014 yılından bu yana görev alanımızın tüm şehri kapsayacak şekilde genişlemesiyle eski adıyla köylerimizde yeni adıyla mahallelerimizde yatırımlar yapmaya başladık. Modern köyler inşa etmeye başladık. Tarihi ve turistik değerleri, unutulmaya yüz tutmuş eserleri yeniden canlandırdık. Böylelikle Samsun’umuzda pozitif bir iklim oluştu. Ekonomik anlamda kalkınmamız da sürüyor” açıklamalarında bulundu.

ŞEHRİN KALKINMASI HUZURUN ARTMASI DEMEKTİR

Başkan Yılmaz 1999 yılında belediye başkanı seçildiğinde eski başbakan yardımcılarından Atilla Karaosmanoğlu ile yaptığı bir sohbeti de şöyle anlattı; “Başkanlığa seçildiğim yıllarda 33. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakan yardımcılarından Atilla Karaosmanoğlu bir sunum için Samsun’a gelmişti. Kendisi çok deneyimli birisiydi. O zaman belediyecilik anlamında acemiydik. Kendisine şehri kalkındırmam için ne yapmam gerektiğini sordum. O da bana, “3 konunun çözülmesi gerekir. Birincisi uluslararası bir havaalanına sahip olmalı, ikincisi şehirde çok güçlü konaklama tesislerinin yapılması ve üçüncüsü de organize sanayi bölgelerinin arttırılmasının sağlanmasıdır. Bu 3 şeyi yaparsan şehrin ekonomik anlamda kalkınacağını göreceksin“ dedi. Hakikaten bir şehrin kalkınması için bunların şart olduğunu tecrübelerimle sabitledim. Ülke kalkınmasına katkı sağlamak istiyorsak, şehirde yapılacak yatırımların önünü açmalıyız. Allah’a şükürler olsun şehrimizin kalkınması için gereken her şeyi yerine getirdik. Şimdi daha büyük projelere imza atıyoruz. Yaptığımız projelerde teknolojik gelişmelerden faydalanarak çocuklarımıza daha sistemli bir gelecek hazırlıyoruz. “

Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen programda Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet Liderlik Okulu Başkanı Burak Küntay ve Bahçeşehir Okulları Karadeniz Bölge Koordinatörü Savaş Boyar başkan Yılmaz’ın sunumunu ilgi ile takip etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER