Başkan Yılmaz, Sivas'ta TRT canlı yayınında konuştu

TKB Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ,Sivas'ta TRT Haber canlı yayına katıldı.

Başkan Yılmaz, Sivas'ta TRT canlı yayınında konuştu

Sivas'da gerçekleşen Tarihi Kentler Birliği toplantısı sona erdi.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Sivas'ta TRT Haber canlı yayınına katıldı. 

TKB toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz Tarihi Kentler Birliği'nin önemli çalışmalara imza attığını ve Türkiye'nin Tarihi değerlerine, kültürüne ve mimari yapısına sahip çıktığını geleceğe taşınması için önemli çalışmalar yaptığını kaydetti.

Tarihi Kentler Birliğinin 452 üyesi ile Türkiye'nin belediyelerden sonraki en büyük yerel yönetim birliği olduğunu söyleyen Yılmaz,' Burada bulunuşumuzun nedeni burası Selçuklu varisi ve Osmanlı varisi kadim şehir Sivasımız. Bu kadim şehrimizin Belediye Başkanı Sami Aydın bey, Tarihi Kentler Birliğinin bir meclis toplantısını Sivas'ta yapmaya yönelik davetini bize iletmişti. Çok sevdiğimiz ve çok saydığımız Sami beyin bu ricasını kıramazdık. Çünkü vakfımızın değerli yöneticileriyle birlikte, bazı Büyükşehir Belediye başkanlarımızla birlikte Sami beyin burada misafiri olduk dedi.TKB toplantısına çok sayıda belediye başkanınnın katıldığını ifade eden Başkan Yılmaz, Ufra Büyükşehir Belediye Başkanı buradaydı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep bey buradaydı, Kahramanmaraş Büykşehir Belediye Başkanımız buradaydı ve birçok il belediye başkanımız buradaydı.Sivas'ta tarihi mekanları geziyoruz, son derece güzel istişari tartışmalar, istişari müzakereler yaptık dedi.


Koruma anlayışımızı örfümüz,adetimiz,düğünlerimiz, nişanlarımız, muftağımız gibi bu somut olmayan mirasa dönük olan bütün değerlerimizi korumaya dönük olan bir boyuta da taşımamız gerektiğini konuştuğumuz gibi, birde önemli bir başlık daha tarşıştık, oda estetik meselesiyle ilgili konuda sıvasız boyasız binaların özellikle ana koridorlara bakan şehirlerimizin itibarını ve estetiğini olumsuz etkileyecek olan çirkinliklerden, şehirlerimizi korumaya dönük olan tedbirleri de nasıl almamız gerektiğini ve nasıl mücadele edeceğimizi de tartıştık.' diye konuştu.


Katılımcılarla birlikte tarihi değerlerin olduğu, Ulu camii, Gökmedrese ve bu civardaki tarihi mekanları gezdikleri bilgisini veren Yılmaz,Sivas Belediye Başkanı Sami beye birkez daha misafirperverliği için de çok teşekkür etti.

GerçekBizde.com

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2017, 20:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER