Başkan Yılmaz, Samsun cebindeki 100 TL'nin 25'ini tarımdan kazanıyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’da Türkiye ortalamasına göre tarım üretiminin daha fazla olduğuna dikkat çekerek, “GSMH dağılımında vatandaş cebindeki 100 TL’nin 25’ni tarımdan kazanıyor.” dedi

Tarım Öğretiminin 172. Yılı programı için üniversitemizdeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak köylerimizde rençberliği arttırmak, kırsal kalkınmayı desteklemek için yoğun çabamız var. Bu kapsamda yaptığımız kırsal kalkınma projelerinden yararlanmak isteyen tüm vatandaşlarımıza kapımız sonuna kadar açıktır.

Yusuf Ziya Yılmaz paylaştı: 10 Ocak 2018 Çarşamba

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan çeşitli etkinliklere katılmak üzere Samsun'a geldi.
Sabah Namazı’nın Büyük Cami’nde kılınmasının ardından Bakanlar Eşref Fakıbaba ve Ahmet Demircan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel ve programa eşlik edenler Saathane Meydanı’nda vatandaşı ziyaret etti, esnaf lokantasında kahvaltı yaptı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde idareci ve çalışanlarla değerlendirme toplantısı sonrasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Öğreniminin 172. yıldönümü nedeniyle Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki törene katılım sağlandı.
Ziraat Fakültesi’nin geleneksel hale getirdiği kutlama töreninde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ziraat öğreniminin başlamasının 172. Yılının geleneksel hale getirilmesi için yürütülen çalışmalardan dolayı üniversite ve fakülte yönetimini kutladı.
“Nice güzel eğitim öğretim yılında, çocuklarımızla birlikte, bura da ülkemizin tarımsal kalkınmasına katkı verecek olan bu dinamizm umarım sürekli devam eder” diyen Yılmaz, 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarını da kutladı.

SAMSUN’DA TARIM PAYI YÜKSEK

Samsun’da Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) içerisinde tarımın, hizmetler sektörü ve sanayinin ayrımını yaptıktan sonra, ortaya çıkan tabloda tarımın öneminin konuşulması gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, “Türkiye ortalamasında GSMH içerisinde tarımın payı yüzde 10 civarında ama Samsun'un tarım payı yüzde 25’lerde. Yani Samsun ekonomisinde bir Samsunlunun cebindeki 100 liranın içindeki 25 lirayı vatandaş tarımdan kazanıyor. Geri kalan 100 liranın içindeki 60 lira hizmetler sektöründen geliyor. Yüzde 15 'de sanayinin payı. Şuan yürüttüğümüz çalışmalarla sanayinin payını artırmaya çalışıyoruz.” dedi.

Başkan Yılmaz ;'Hafif raylı sistemi üniversiteye kadar çıkarmamıza teşekkür ederek bizleri hediye ile onurlandıran Valimiz Sn. Osman Kaymak'a teşekkürlerimi sunuyorum'' şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Etkinlik diğer konuşmalar ve faaliyetlerle devam etti.

Etkinliğin ardından siyasiler üniversiteye fidan dikti.

Samsun Valisi Osman Kaymak, Raylı Sistemin üniversiteye kadar çıkarılmasını sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a teşekkür etti, hediye takdim etti.

Üniversite bahçesinde fidan dikimi gerçekleşti.


 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER