Başkan Yılmaz:' Kaliteden ödün vermeyelim'

Çalışma Bakanlığı tarafından AB hibe destekli projeler arasında en başarılı proje olarak birinci seçilen Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor(MEMGE) kursunun ikinci dönem mezunlarını verdi. 

Başkan Yılmaz:' Kaliteden ödün vermeyelim'

Türkiye’de birçok şehre örnek gösterilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı(ÇSGB) tarafından AB hibe destekli projeler arasında en başarılı proje olarak birinci seçilen Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor(MEMGE) kursunun ikinci dönem mezunları, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile belediye başkanlarının da katıldığı törenle belgelerini aldı.

Başkan Yılmaz, 30 yıl önce sadece bir lokantası bulunan Samsun'un hizmet sektöründe bugün çok ileri bir noktaya geldiğini söyledi.

İlkadım Belediyesi ve Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ortaklığında, İŞKUR, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği(ESOB), Samsun Muhtarlar Dernek Başkanlığı destekleriyle, 2017-2018 yılı MEMGE kursunun ikinci dönem mezunları, Samsun Müftülüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle belgelerini aldı.

PROTOKOLDEN YOĞUN KATILIM

63 kursiyerin mezun olduğu sertifika törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, AK Parti eski Milletvekili Musa Uzunkaya,  Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, İş Kur Samsun İl Müdürü Haşim Meydan, Samsun Müftüsü Veysel Çakı, Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, Samsun İli Muhtarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ve mahalle muhtarları ile kursiyerlerin aileleri ve esnaflar katıldı.

YILMAZ’DAN DAHA GENİŞ YER İSTEDİ

Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, sektöre esnaf yetiştiren bu kursun varlığından herkesin oldukça memnun olduğunu ilk kursun sonunda 78 kursiyerin yarısının istihdam edildiğini, bu kurstan mezun olanların da Samsun'da istihdam edileceklerini belirtti. Balcı ayrıca, şimdiye kadar kurs çalışmalarını yürüttükleri binanın kendilerine yetmediğini de belirterek, Başkan Yılmaz'dan daha geniş bir yer talebinde bulundu. 

GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ise, "Belediye olarak gençlerimizin istihdam edilmelerine yönelik projelere çok önem veriyoruz.Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor (MEMGE) kursuna destek vermeye devam edeceğiz. Lokantacılar Odası ile birlikte yürüttüğümüz projenin uygulamasında özverili çalışarak büyük emek ve gayret sarf eden Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı kardeşime ve ekibine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

100 LİRANIN 60 LİRASI HİZMET SEKTÖRÜNDEN

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, 30 yıl önce Samsun'da sadece bir lokanta ve otel bulunduğunu hatırlatarak, geçen sürede hizmet sektörünün büyük bir ilerleme kaydettiğini belirtti. Samsun'un kazandığı 100 liranın 60 lirasını hizmet sektöründen elde ettiğini bu oranın Türkiye ortalamasının da üzerinde olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Ancak şunu da unutmamak gerekiyor, hizmet sektörünün verdiği hizmetin kalitesi de çok önemli. Kaliteden ödün vermememiz gerekiyor. Bizim başımıza ne geliyorsa bilin ki orada işini iyi yapmayan bir adam vardır. Lokanta için de böyle siyasette de böyle. Bu nedenle mutlaka hepimiz işimizi iyi yapma gayreti içerisinde olmalıyız. Bu mücadeleyi vermeliyiz" diye konuştu.

YENİ DÖNEM YAKINDA BAŞLIYOR

Törende daha sonra mezun olan kursiyerlere belgeleri Başkan Yılmaz ve protokol üyeleri tarafından takdim edilirken, programın sonunda hep birlikte hatıra fotoğrafı çekildi. MEMGE'nin 3. dönem kurslarının ise önümüzdeki günlerde başlayacağı öğrenildi. Kurslar için daha şimdiden 250'ye yakın gencin başvuruda bulunduğu öğrenildi.

Gülsüm ATİK   


 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER