Başkan Yılmaz; 'Hukuki Çözümsüzlük Büyük Eksiklik'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Baro başkanlığının düzenlediği ‘Mülteci ve Göç Krizi ile Hukuki Çözüm Yolları’ sempozyumuna katıldı

Başkan Yılmaz; 'Hukuki Çözümsüzlük Büyük Eksiklik'

Sempozyumda davetlilere hitap eden Başkan Yılmaz, mültecilerin haklarının sürdürülmesi ve devam ettirilmesi için hukuki çözümlerin yeteri kadar alınmamış olmasının büyük eksiklik olduğunu söyledi.

Samsun Baro Başkanlığı’nın Mülteci ve Göç Krizi ile Hukuki Çözüm Yolları sempozyumu, Samsun Adliye Sarayı Savcı İsa Fidan Konferans Salonu’nda başladı. Sempozyuma Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. Güneş Gürseler, Uluslararası Avukatlar Birliği Başkanı Jean-Marie Burguburu, İstanbul Barosu Dış ilişkiler Merkezi Başkanı Av. Metin Uracin, Samsun Adalet Komisyonu Başkanı Kemal Alver, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, baro başkanları, çok sayıda bilim adamı ve hukukçu katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, her göç olayının büyük trajedilerle birlikte gerçekleştiğini belirtti. Uluslararası göç ve mülteci hadisesi ile buna dönük olarak yapılması gereken hukuki çözümlerin çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, “İnsanlık tarihi boyunca devam eden, insanların semavi afetler, savaşlar, ekonomik nedenler dolayısıyla göç etmek zorunda kaldıklarında karşılaştıkları sorunların insanlık suçu haline dönüşmemesi için onların insani haklarının sürdürülmesi ve devam ettirilmesi için alınması gereken hukuki çözümlerin yeteri kadar alınmamış olması büyük eksiklik.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin  mülteci ve göç olayına en fazla tanık olan bir coğrafya olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz, “Samsun nüfusunun yüzde 50’ye yakını bu topraklara göçle gelmiştir. Bu zorunlu bir göç olmayabilir. Ama her göç bana göre içinde trajediler taşır. İlla savaş, semavi afet olmasa bile insanın doğup büyüdüğü coğrafyadan başka ülkelere göç etmek zorunda kalması, beraberinde bir sürü sosyal ekonomik sorunları beraberinde getirir. Ben de göç etmiş bir ailenin çocuğuyum. Şuanda göç yaşayanların müthiş hikayeleri vardır diye düşünüyorum. Mülteci oyalının tüm detayları bu sempozyumda ele alınacak. Böyle bir toplantıyı organize etmekte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER