Başkan Yılmaz; ' Bakıma muhtaç 3500 eve gidiyoruz'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 11 yıldır devam eden evde bakım hizmetlerinde yardım eli uzaman vatandaş sayısının 3 bin 500’e ulaştığını belirterek, “Bu iş sevgi ve özveriyle yapılmalı. Onların hayır duaları bizlere yeter” dedi.

Başkan Yılmaz; ' Bakıma muhtaç 3500 eve gidiyoruz'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 11 yıldır devam eden evde bakım hizmetlerinde yardım eli uzaman vatandaş sayısının 3 bin 500’e ulaştığını söyledi.

Atakum Sanat Merkezi’nde 42. Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sempozyumu gerçekleştirildi. Konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bakıma muhtaç yaşlı ile hastalara evlerinde verilen sağlık ve destek hizmetlerinin önemine değindi. Yılmaz, bu hizmeti verirken en çok dikkat ettikleri konular arasında ailelerin duygularını incitmemek olduğuna vurgu yaptı.

2006 YILINDA BAŞLADI 

Başkan Yılmaz, evde bakım hizmetinin 2006 yılında şahit olduğu ve kendisini derinden sarsan bir olaydan sonra hayata geçtiğini anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü, “Rusya gezisi sırasında bir vatandaşımızla karşılaştık, orada görevliydi. Samsun’da ailesinin durumunu anlattı. Detaylarına çok girmek istemiyorum. Çok etkilendim. Dönüşümde anne ve babanın ziyaretlerine gittim. Hastaydılar ve bakıma muhtaçtılar. Sorunlarını dinledim, yerinde gördüm ve acil bir şekilde bu tür zor durumda olan ailelere yardım edilmesi gerektiğini kararlaştırdık. Samsun’da böyle bakıma muhtaç insanları tespit ederek bir envanter çıkaralım, ihtiyaçları belirleyelim ve hemen bu işe başlayalım diyerek bu sosyal projeyi hayata geçirdik.” dedi.

BU İŞİN SEVABINDAN DAHA BÜYÜK SEVAP OLMAZ

Aradan geçen 11 yılın ardından bugün bu şekilde bakıma muhtaç 3 bin 500 eve gittiklerini kaydeden Başkan Yılmaz; “Samsun merkezdeki 4 ilçenin dışında 8 ilçede de bu hizmeti gerçekleştiriyoruz. Evde bakım için yılda 4 milyon lira harcıyoruz. Helali hoş olsun. Ortada insan hayatı olunca her şey duruyor. Böyle binlerce ev var. Bazı işleri yaparken sevgi ve özveriyle hareket etmemiz gerekli. Benim sağlık hizmeti dediğim bu işlerde sevgi ve özveri mutlaka olmalı. Uzanan yardım elinin hayrını ve duasını bekleyerek yapmalıyız. Sanırım bu işten aldığımız sevaptan daha büyük bir sevap olmaz.” diye konuştu.

İNTİHAR VAKALARI İÇİN ÖZEL BİRİM

Son zamanlarda başka bir ihtiyacı daha hisseder hale geldiklerini ifade eden Başkan Yılmaz sözlerine şu şekilde devam etti; “İntihar vakalarıyla karşılaşıyoruz. Bunu sayın valimizle ve il emniyet müdürümüzle, sosyal hizmet uzmanlarımızla konuşuyoruz. Son yıllarda çok enteresan olaylarla karşılaşıyoruz. Kredi kartı kullanımı ve bahis oyunları gibi konularla aşırı borçlanarak, sonrasında tefecilere bulaşıp bu baskılara dayanamayıp intihar edenler var. Büyükşehir Belediyesi olarak, çok iyi psikiyatrist, sosyal hizmetler, güvenlik uzmanları ve eğitmenleri de içinde barındıran bir birim kurarak bu hizmeti de yapacağız. ”
Konuşmaların sonunda ihtiyacı olan bazı vatandaşlara tekerlekli sandalye hediye edilirken, yapılan hizmetlere katkısı bulunan özel sağlık kuruluşlarına da teşekkür plaketi verildi.
Sempozyuma, Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İlgili kurumların müdürleri, çalışanları ve vatandaşlar katıldılar.


 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER