Başkan İkiz'den 19 Mayıs mesajı

Havza Belediye Bakanı Murat İkiz 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 98'inci yılı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Başkan İkiz'den 19 Mayıs mesajı

İkiz mesajında Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusal Kurtuluş Savaşı'nı 19 Mayıs 1919'dan başlattığı ve İlk Kıvılcımlarını Havza’da yaktığını belirterek; “19 Mayıs 1919’da Atatürk ve silah arkadaşların Samsun’a gelmesi ile şekillenen ve 25 Mayıs tarihinde kurtuluş meşalesinin ateşini yakan Mustafa Kemal Atatürk, daha sonra verdiği kurtuluş mücadelesinden başarıyla çıktı ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. Bu gün yaşadığımız toprakların üzerinde kimlerin sayesinde yaşadığımızı unutan bazı kimseler Atatürk ve manevi değerlerimize saldırmakta. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bir ilçe olan Havza her zaman Atatürk’e ve kurduğu Cumhuriyete sahip çıkacaktır.  Mustafa Kemal Atatürk'ün bıraktığı emanete yine gençlerimiz sahip çıkacaktır.” dedi.
Mustafa Kemal Atatürk'ün, büyük zafer için yola çıkarken, din, dil, ırk, mezhep ayırımı yapmadan, halkına ve gençliğe güvenerek oyla çıktığını vurgulayan Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, şöyle devam etti: “19 Mayıs milletimizin esaret zincirini kırmak adına Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde attığı büyük adımın adıdır. Anadolu'da esir olmak istemeyen milletimizin 98 yıl önce başlattığı kutlu bir mücadeledir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ülkede bütün ümitlerin bitmeye başladığı bir zamanda 19 Mayıs 1919'da 'Türk milleti esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih eder' diyerek Samsun'a çıktı ve ulusal egemenlik mücadelesini başlattı. Büyük mücadelelerin ardından ülkemiz düşmandan temizlenmiştir. Türk Milletinin özgürlüğüne ve Cumhuriyetine sahip çıkma gücünü 15 Temmuz gecesi bir kez daha göstermiş ve dünya’ya Türk Milletinin esaret altında yaşamayacağını bir kez daha göstermiştir. Gelecekte söz sahibi olacak gençlerimizi kültürüne, dinine, diline bağlı özgür ve vatanına bağlı gençler olarak yetiştirip, ülkemizi medeniyetin beşiği haline getirmek öncelikli hedefimiz olmalıdır. Atamızın gençlerimize armağan ettiği bu mutlu günü kutluyorum."
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER