Başarı Devam Etmeli

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Rektör adayı Prof. Dr. Şenol Eren, üst üste iki dönemdir OMÜ Rektörlüğü yapan Prof. Dr. Hüseyin Akan’ın çok başarılı bir işler gerçekleştirdiğini ve bu başarının devam etmesi gerektiğini belirtti

Başarı Devam Etmeli
OMÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Şenol Eren yaptığı açıklamada, "Sayın Rektörümüz Hüseyin Akan, göreve geldiği ilk günden itibaren, gelecekçi bir üniversitenin bilimsel temellerini oluşturmak için önemle adımlar atmış ve bunun gerçekleşmesi için de üniversitemize büyük katkılar sağlamıştır. Özellikle üniversitemizin kurumsal gücünü geliştirme çabasına giren Hüseyin Akan bundan sonra en çok da bilimsel çalışmalara destek olmuş ve üniversitemizin bilimsel çalışmalara olan katkısının artırılmasında büyük rol oynamıştır" dedi.

Akademisyenlerin bilimin önemini kavrayıp, ülkemizin ve dünyanın bu yöndeki ihtiyaçlarına cevap verebilecek özgüven ve cesaretle çalışması gerektiğini belirten Prof. Dr. Şenol Eren, "Ülkemizin ihtiyaçlarını belirleyip bunların giderilmesi düşüncesi etrafında toplanan akademisyenlerin özverilerine ihtiyaç vardır. Biz bu inancı oluşturup, bu gücü öncelikle yerel kalkınma sonra da ülkemiz için kullanmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

"SIFIR İŞSİZLİK HAYAL DEĞİL"

Ülkemizin gelişmesinde ve sorunlarının çözülmesinde üniversite unsurunun çok daha fazla ön plana çıkartılması gerektiğini önemle vurgulayan Prof. Dr. Şenol Eren, "Hali hazırda mevcut işsizlerin sayısı, her alandaki üretim ve tüketim faaliyetleri, endüstriyel çalışmalar ve araştırmalar, sanayi, bilimsel çalışmalardan tarım ve hayvancılığa kadar pek çok alanda üniversitelerimiz daha çok kendisini göstermelidir. Ülkemiz göründüğünden çok daha güçlü bir ülkedir. Üniversitelerimizin geliştirdiği yerel projelerle işsizliği bitirmek mümkün. Biz bunun için gayret göstereceğiz. Proje üretip, yerel esnaf ve üreticilerle iş birliği içerisinde olacağız" şeklinde konuştu.

"YETERLİ GÜCÜMÜZ VAR"

Postmodern tüketim ve ilerleme hareketlerinin bütün dünyayı tehdit ettiğini belirten Prof. Dr. Eren, "Modernleşme ile birlikte üretimin endüstriyel ve uluslararası özellikler kazanması sonucunda ortaya çıkan kapitalizm, her alanda olduğu gibi az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri tehdit etmektedir. Dolayısıyla bugün için kapitalizm, elimizde olan gücü de elimizden almaya çalışmaktadır. Bununla mücadele edebilmek için bilgiyi, fikri ve projeyi üretmeli ve kapitalizmin özellikle gençlerimizin işsiz kalmasına ve ülkemizin her alanda gelişmesine engel olmasını önlemeliyiz. Kamunun, şehrin, serbest piyasanın, iş bulmakta zorlanan üniversite mezunlarının, OMÜ'nün fikirlerine ve projelerine ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER