Bartholomeos Maçka’ya geliyor

Fener Rum Patriği Bartholomeos, 14 Ekim 2018 tarihinde Trabzon’a gelerek Sümela Manastırı'nda 3 yıldır devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyecek

Bartholomeos Maçka’ya geliyor

Sümela Manastırı'ndaki ayin programları dışında ikinci kez Trabzon'a gelmesi planlanan Fener Rum Patriği Bartholomeos kenti ziyaret edecek. 3 yıl aradan sonra 14 Ekim tarihinde Trabzon’a gelecek olan Bartholomeos, restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan Sümela Manastırı’nda incelemelerde bulunacak. 88 yıl aradan sonra ilk kez 15 Ağustos 2010'dan itibaren yılda bir kez bir günlüğüne Hristiyan Ortodokslar'ın Sümela Manastırı’nda ayin yapmasına izin verilmesinin ardından 6 yıl boyunca Trabzon’a gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, kaya düşme riskine karşı 22 Eylül 2015 ziyarete kapatılan Sümela Manastırı’nda ilk kez incelemelerde bulunacak. 2015 yılına kadar her 15 Ağustos’ta 6 kez düzenlenen ayinleri yöneten Bartholomeos’un kentteki diğer manastırları da gezeceği öğrenildi.
6 KEZ SÜMELA MANASTIRI’NDA BULUŞTULAR
Ortodoks hristiyanlar Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’nde bulunan tarihi Sümela Manastırı’nda ayin için 6 kez buluştu. Hristiyan aleminde "Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü" olarak kabul edilen ve kutsal sayılan 15 Ağustos'ta ayin için toplanan Hristiyan Ortodokslar, Sümela Manastırı’ndaki restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılmasıyla nedeniyle 2015 yılından itibaren ayinlerini gerçekleştiremedi. Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Rusya, Gürcistan, Ukrayna gibi Ortodoks ülkelerden gelen kişilerin katıldığı ayinin son senesinde Barteolemos, barış çağrısı yapmıştı. Sümela Manastırı’nda yapılan ayinler yapılan dualar ve okunan ilahiler ile son buluyordu.

Kaynak: İHA

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER