Baro'dan YÖK'e Dava

Samsun Barosu, hukuk fakültelerindeki öğrenci kontenjanlarının düşürülmesi talebini reddeden YÖK kararının iptali için Danıştay'a dava açtı. Baro Başkanı Kerami Gürbüz, "Böyle giderse hukukçu enflasyonu yaşanacak, eğitim kalitesi de düşecek" dedi

Baro'dan YÖK'e Dava

Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, Türkiye'de son yıllarda sayıları hızla artan hukuk fakültelerinin, hukuk eğitiminin niteliğinde kalitenin düşmesine neden olduğunu belirterek, Hukuk fakültelerinin kontenjanlarının düşürülmesi için YÖK'e yazı yazdıklarını belirtti. Bu talebin YÖK tarafından reddedildiğini söyleyen Gürbüz, bunun üzerine Samsun Barosu olarak söz konusu ret kararının iptali için Danıştay'a dava açtıklarını söyledi.

EĞİTİMİN NİTELEĞİ YETERSİZ

Türkiye'de son yıllarda sayıları olağanüstü artan hukuk fakültelerinin genel olarak eğitim kalitesinin oldukça düşük olduğunu vurgulayan Kerami Gürbüz, "Hukuk Fakültelerine girişte belirlenen taban puanları düşük olduğu ve Hukuk Fakültelerinin kadroları yetkin akademisyenlerle doldurulmadığı sürece eğitimin kalitesinin artması mümkün değildir. Bu kapsamda YÖK'ün radikal çözümler üretmesi zorunludur. Diğer türlü ülkemizin hem bilgisi hem işi az hukukçu enflasyonuna uğraması kaçınılmazdır. Bu da mesleğimizi dolayısıyla adalet sistemimizi daha da yaralayacak sonuçların doğmasına neden olacaktır" diye konuştu.

YÖK’E DAVA AÇTIK

Türkiye'de halen 40 tanesi devlet, 37 tanesi vakıf üniversitelerine bağlı hukuk fakültelerinde 65 bin öğrencinin eğitim gördüğünü ve her yıl 15 bin 150 öğrencinin de bu fakültelere kabul edildiğini dile getiren Kerami Gürbüz, "Biz bu kapsamda öğrenci kontenjanlarının Türkiye ihtiyaçlarına indirilmesi yönünde YÖK'e talepte bulunduk. Ancak bu talebimiz YÖK tarafından zımnen reddedildi. Bunun üzerine biz de bu kararın iptali için YÖK'e dava açtık" dedi.

Gülsüm ATİK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER