Bankaların oyunu bozuldu

KOBİ teşviklerinde bazı bankaların milyonlarca liralık haksız kazanç sağladığı iddiaları üzerine BDDK devreye girdi. Samsun'da da bazı bankaların özel hayat sigortası adı altında farklı meblağlarda kesintiler yaptığı ortaya çıktı

Bankaların oyunu bozuldu

KOSGEB'in KOBİ'lere yönelik sıfır faizli kredi desteğindeki banka oyunu bozuldu. Skandalın ortaya çıkmasının ardından bazı özel bankaların Türkiye genelinde milyonlarca lirayı bulan haksız kesintileri KOBİ'lere geri ödemeye başladığı belirtilirken, Samsun'da da KOSGEB İl Müdürlüğü'ne de bu konuda çok sayıda şikayet geldiği öğrenildi.

HAYAT SİGORTASI ADI ALTINDA

Hükümetin sıfır faizli kredi desteği için birçok zorluğu aşıp kredisi onay alan KOBİ'lerden bankaların 2.000 TL ile 6.000 TL arasında değişen oranlarda zorunlu hayat sigortası kestiği ortaya çıktı. Bankaların özel hayat sigortaları için poliçe dahi düzenlemediği, 314 bin KOBİ'den toplam 800 milyon lirayı bulan kesinti yapıldığı belirlenince Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) inceleme başlattı. BDDK'nın inceleme sonucunu dahi beklemeyen bazı bankaların, kestikleri meblağları müşterilerinin hesabına geçmeye başladıkları öğrenildi.

SAMSUN’DA DA ŞİKAYET YAĞDI

KOSGEB İl Müdürü Ahmet Dursunoğlu da, Samsun'da kredi almaya hak kazanan firmalardan bazı bankaların hayat sigortası adı altında zorunlu kesinti yaptıklarına ilişkin kendilerine de şikayetlerin geldiğini söyledi. Bu kesintilerin firma talep etmediği halde bazı bankalar tarafından kesildiğini öğrendiklerini söyleyen Dursunoğlu, bununla ilgili olarak KOSGEB Genel Müdürlüğü'ne bilgilendirmelerin yapıldığını, ancak kesilen bu paraların geri iadesi ile ilgili bir sürecin kendilerine henüz bildirilmediğini söyledi. Samsun'daki firmalardan 2 bin TL'ye kadar hayat sigortası kesildiği şikayetlerini aldıklarını ifade eden Dursunoğlu, KOSGEB Genel Müdürlüğü'nün de bu konuda 3 kez bankalara uyarı yazısı gönderdiğini vurguladı.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER