Bakanlık düve kesimini yasakladı

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, düve kesimine yasak getirildiği ve kurbanlık olarak sevkine izin verilmeyeceğini açıkladı. Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, "Süt veren, doğum yapacak hayvanın kesilmesine biz de karşıyız" dedi

Bakanlık düve kesimini yasakladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kurban Bayramı hazırlıkları kapsamında "Dişi düve kesimine yasak getirdik, kurbanlık olarak kesimine izin verilmeyecek" dedi. Faruk Çelik yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nda dişi hayvan kesimini yasakladıklarını belirterek, "Kurban pazarına girmemesi için çok sıkı denetim yapacağız. Pazara gelişini engelleyeceğiz. Vatandaşlar açıklamalarımızı dikkate alsın istiyoruz. Bu milli bir meseledir. Keserek çözemeyiz, hayvan varlığımızı arttırmalıyız" vurgusunu yaptı.

BAKAN DOĞRU SÖYLÜYOR

Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen de süt veren, doğum yapacak hayvanın kesilmesine kendilerinin de karşı olduğunu belirterek, Bakan Çelik'in açıklamalarını desteklediklerini söyledi. Şen, "Dişi düvenin kesilmesine biz de karşıyız. Böyle giderse danayı nerede bulacağız. Hayvan sayısının artması ve damızlık hayvanın neslinin tükenmemesi için çok doğru bir karar. Vatandaşlarımız Kurban Bayramı'nda tosun ya da erkek koyun kessin. Yerinde bir karar olarak görüyoruz" diye konuştu. 

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER